Kolebką cynamonu, a właściwie drzewa cynamonowego, jest Cejlon – to właśnie z tego miejsca rozpoczął się cynamonowy podbój świata – przyprawa najpierw zawojowała Indię, a kilkaset lat później Europę. Chociaż dziś kojarzymy cynamon głównie z kuchnią, to od najdawniejszych czasów roślina ta wykorzystywana była do celów leczniczych - w tradycyjnej medycynie chińskiej stosowano ją w celu zwalczania przeziębień czy nudności. Dziś już wiemy, że cynamon ułatwia trawienie i pomaga usuwać toksyny z organizmu oraz ma silne działanie rozkurczowe. Przypuszcza się również, że reguluje poziom cukru we krwi i obniża poziom tzw. złego cholesterolu .
Cynamon doskonale komponuje się także z winem, czekoladą oraz oczywiście z kawą – to ostatnie połączenie świetnie sprawdza się również w łazience. Relaksacyjny peeling (kawa parzona, cynamon, trochę olejku) cudownie rozgrzewa i odpręża.
Może nie każdy wie, ale cynamon jest również znanym afrodyzjakiem. Już bogini miłości, Afrodyta, dodawała go do swoich pokarmów - poprawia krążenie krwi, rozgrzewa i pozytywnie wpływa na apetyt miłosny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Usuwa także zmęczenie i działa rozweselająco. W perfumach cynamon (bardzo często połączony z kardamonem), to składnik nut słodkich – podnieca, przykuwa uwagę i rozpala zmysły…
Cynamon w kuchni
Choć w kuchniach wschodu przyprawa ta jest używana do wzbogacania smaku duszonego mięsa i sosów, a w Maroku czy Iranie do tradycyjnych potraw z jagnięciny, nam cynamon kojarzy się przede wszystkim jako nieodzowny składniki wszelkich potraw z jabłek. I słusznie, bo choć to nie jedyne połączenie smaków, które kojarzą się z obecną porą roku, to właśnie teraz, gdy złota polska jesień trwa, smakuje najlepiej. Kto z nas nie da się skusić na domową szarlotkę, uwiedziony zapachem jabłek z cynamonem? Aby przygotować słodki podwieczorek wystarczy kilka jabłek, cynamon, miód lub cukier i – wedle uznania oraz potrzeb – goździki, migdały czy orzechy. Jeśli ochota na pyszne jabłuszko z wariacją cynamonowej nuty najdzie nas w środku dnia, możemy sięgnąć po plasterki suszonego jabłka z cynamonem - to niskokaloryczne przekąski owocowe, które zachowują aromat oraz właściwości odżywcze naturalnych owoców, a przy tym są niezwykle chrupiące i smaczne.Cynamon doskonale komponuje się także z winem, czekoladą oraz oczywiście z kawą – to ostatnie połączenie świetnie sprawdza się również w łazience. Relaksacyjny peeling (kawa parzona, cynamon, trochę olejku) cudownie rozgrzewa i odpręża.
Cynamon w sypialni
Może nie każdy wie, ale cynamon jest również znanym afrodyzjakiem. Już bogini miłości, Afrodyta, dodawała go do swoich pokarmów - poprawia krążenie krwi, rozgrzewa i pozytywnie wpływa na apetyt miłosny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Usuwa także zmęczenie i działa rozweselająco. W perfumach cynamon (bardzo często połączony z kardamonem), to składnik nut słodkich – podnieca, przykuwa uwagę i rozpala zmysły…
Anna555
cherry
p.haju
Z powodu rzadkiego występowania cynamonowca cejlońskiego, dostępny w sklepach cynamon składa się głównie z cynamonowca wonnego (łac. Cinnamomum cassia) zawierającego toksykologiczny środek kumarynę (określany także jako benzopiron lub lakton kwasu o-hydroksycynamonowego) powodujący marskość wątroby. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej (od 1991 r.) w produktach spożywczych maksymalna dopuszczalna zawartość kumaryny wynosi 2 mg na kg produktu. W trakcie wyrywkowych testów środków spożywczych w 2006 wykryto produkty zawierające 103 mg!!! Kumaryna (wytwarzana syntetycznie od 1868 r. i produkowaną masowo od 1876 r.) znajduje zastosowanie w produkcji kosmetyków. Rośliny zawierające kumarynę np. marzanka wonna znajdują zastosowanie w aromatyzowaniu niektórych wyrobów tytoniowych, wódek i win, a przede wszystkim do zwalczania mola (szkodnika). Napar marzanki można pić w celu lekkiego przyciemnienia jasnej, bladej skóry. w tym samym celu ów napar można stosować jako kąpiel. Ze względu na zawartość kumaryny musi być stosowana z umiarem. Większe dawki mogą spowodować ból głowy i nudności. Ciekawostką jest zastosowanie marzanki w produkcji zielonego soku stosowanego do aromatyzowania pszenicznego piwa Berliner Weiße (po większej dawce bóle głowy i nudności, hihihi).
Od początku XX w Z powodu podobieństwa smakowego, kumaryna znalazła zastosowanie jako środek zastępczy oryginalnej wanilii.
Prawdziwy cynamon cejloński można odróżnić od cynamonowca wonnego tylko po rodzaju skrętu kory. Paski kory Cynamonowca cejlońskiego, zwijają się z obu stron paska kory (cecha charakterystyczna dla gatunku) tworząc złączone dwie rurki, nazywane w handlu laskami. Natomiast laski cynamonowca wonnego są zawsze skręcone w pojedyncze rurki.
UWAGA!!! WAŻNE!!! Nie stosować cynamonowych olejków eterycznych w czasie ciąży!!!
Pozdrawiam :))
Henia