Czarne jagody doskonałym lekarstwem!

  • 2

Wszyscy pewnie słyszeli o dobroczynnym działaniu czarnych jagód - ale czy słyszeliście, że te niewielkie czarne owoce usprawniają pracę mózgu i wspomagają pamięć?

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Czarne jagody doskonałym lekarstwem!
fot. Fotolia

Jagody przyspieszają działanie naszego mózgu i zapobiegają zanikom pamięci związanym z procesem starzenia się. Jagody działają jak przeciwutleniacze. Jedzenie tych niewielkich owoców wpływa pozytywnie na zapobieganie stanom zapalnym i obumieraniu komórek w mózgu.

Połączenia nerwowe, odpowiednio wspomagane przez dobroczynny wpływ jagód, mogą spowalniać zaburzenia mózgu związane ze starzeniem się, takie jak choroba Alzheimera czy demencja.

Czarne jagody poprawiają także wzrok poprzez stymulacje pracy tej części mózgu, która odpowiada za przetwarzanie obrazu, który dociera z oczu. Naukowcy zalecili osobom po 70 roku życia pić 2 szklanki soku z czarnych jagód codziennie przez 2 miesiące. Po 2 miesiącach przeprowadzono u tych osób testy pamięciowe i szybkość uczenia się.

Osoby, które przyjmowały czarne jagody rozwiązywały testy lepiej niż przed eksperymentem. Wynika z tego, że czarna jagoda stymuluje zarówno te części mózgu, które odpowiadają za poprawę pamięci jak i te w których odbywa się analiza obrazu przekazywanego do mózgu przez oczy.

Co ciekawe jagody to nie jedyne owoce, które mają taki wpływ na działanie mózgu. Podobne korzyści przynosi nam jeszcze żurawina, jeżyny, a nawet tak uwielbiana przez nas wszystkich truskawka. Tylko codzienne dawki owoców mogą powodować polepszenie się funkcjonowania mózgu.

Codzienne jedzenie jagód może obniżać stany zapalne, a nawet poprawić funkcjonowanie mózgu u osób starszych, cierpiących na łagodne upośledzenie umysłowe, a wszystko to dzięki obecnym w jagodach związkom z grupy polifenoli - antocyjanom.

Polifenole to grupa związków organicznych występujących w roślinach. Mają działanie silnie przeciw utleniające oraz przeciwzapalne, a ich obecność w diecie powoduje spowolnienie procesów starzenia się komórek naszego ciała.

Dieta jagodowa, czyli jak schudnąć 3kg w 10 dni! >>>