Czy Jarzębina splagiatowała Kilara?

Hit naszych orłów „Koko Euro spoko” plagiatem? Na zespół Jarzębina padają oskarżenia. Czy zaśpiewa przed meczem otwarcia?

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Czy Jarzębina splagiatowała Kilara?
Energiczne kobiety, które podbiły serca Polaków podczas wyborów oficjalnej piosenki naszej drużyny, a w pokonanym polu zostawiły takie tuzy jak Maryla Rodowicz, Feel czy Wilki, zostały oskarżone o plagiat!

Piosenka zespołu Jarzębina z Kocudzy błyskawicznie została narodowym hitem, niektórzy doszukali się jednak w niej zbyt wielu przypadkowych podobieństw do utworu Wojciecha Kilara „Kogut”, który regularnie był wykonywany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Wyjaśnienie zamieszania może być jednak banalne – twórcy zarówno „Koko Euro spoko” jak i „Koguta” inspirowali się twórczością ludową, a trudno doszukiwać się praw autorskich tradycyjnych ludowych kompozycji liczących czasem nawet setki lat.

Co więcej – nie wiadomo czy zespół wystąpi podczas meczu otwarcia Euro 2012 Polski z Grecją. PZPN nie wysłał Jarzębinie zaproszenia i zapowiada, że „Koko Euro spoko” będzie można posłuchać jedynie z głośników!