Dlaczego dieta bezglutenowa nie jest zalecana

Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na dietę bezglutenową, aby zrzucić kilka kilogramów, nie zmieniając całej swojej diety - przeczytaj i dowiedz się, dlaczego nie jest to dobry pomysł.

         
ocena: 4/5 głosów: 6
Dlaczego dieta bezglutenowa nie jest zalecana
fot. Fotolia
Dieta bezglutenowa jest modna. Czy to prawda, że gluten, który nadaje naszemu chlebowi konsystencję ciągliwą, sprawia, że jesteśmy mniej zdrowi?

Niecały 1% populacji cierpi na celiakię - jedną z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego w Europie. W Polsce większość przypadków tej choroby jest nierozpoznana. Gluten niszczy prawidłową funkcję jelita cienkiego i dlatego przejście na dietę bezglutenową jest bardzo ważne dla cierpiących na celiakię.

Dodatkowo, do 6% ludzi może być uczulonych na gluten nie mając celiakii, co znaczy, że mają takie same objawy jak ludzie chorujący na celiakię. Badania pod tym względem są kontrowersyjne i niektórzy nawet sugerują, że takie uczulenia nie istnieją.

Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na dietę bezglutenową, aby zrzucić kilka kilogramów, nie zmieniając całej swojej diety - przeczytaj dlaczego nie jest to zbyt dobry pomysł.

1. Gluten jest w wielu pokarmach, które jesz

Prawdziwie bezglutenowa dieta to dużo więcej, niż odstawienie bułek od swojego hamburgera. Gluten mogą, ale nie muszą, zawierać takie produkty jak: wyroby garmażeryjne, zupy kremowe, sos sojowy, nadziewana czekolada, cukierki, śmietany, jogurty, serki, desery, leki. I oczywiście piwo, bo jest robione z jęczmienia lub pszenicy.

2. Produkty zawierające gluten zawierają też inne substancje odżywcze

Jeśli zrezygnujesz z glutenu bez wprowadzenia innych zmian w swojej diecie możesz ryzykować niedostatek dwóch ważnych składników: błonnika i witaminy B.

Osiem witamin B pomaga nam w wchłanianiu energii z żywności, którą jemy. Pomagają też nam w tworzeniu czerwonych krwinek, które dostarczają organizmowi tlen. Jedna z witamin B zwana kwasem foliowym jest bardzo ważna zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Pomimo, że jest dużo witaminy B w wielu rodzajach żywności takich jak ryby, mięsa, jajka, produkty mleczne i zielone warzywa - jest też jej sporo w płatkach zbożowych i chlebach, dlatego zaprzestanie spożywania chleba lub przejście na pieczywa bezglutenowe może doprowadzić do niedostatku witaminy B.

Błonnik jest również dominujący w pieczywach i zbożach, jest on ważny w regulacji poziomu cukru we krwi, sprawia, że czujemy się najedzeni i reguluje nasze opróżnienie.


Zdjęcie: Fotolia

3. Moda bezglutenowa może utrudniać życie chorym na celiakię

W porównaniu do chorych na celiakię, ludzie, którzy unikają glutenu ze "względów zdrowotnych" mają tendencję do traktowania tej diety w sposób luźny i swobodny. Np. nie przeszkadza, im gdy pieczywo zawierające gluten dotyka pieczywa bezglutenowe czy co jakiś czas mają "dzień zdrady".

Natomiast ci, którzy nie mogą jeść glutenu, twierdzą, że moda ta stworzyła niepożądane piętno dla ich bardzo prawdziwego problemu ze względu na to, że innym wydaje się, że chorzy również są uczestnikami tej mody i nie są oni traktowani poważnie.

4. Gluten prawdopodobnie nie jest winowajcą twoich kłopotów z brzuszkiem

Gdy przestajesz spożywać gluten przestajesz tym samym jeść sporo tzw. junk food, które może być prawdziwym powodem, że niektórzy ludzie nagle czują się lepiej przechodząc na dietę bezglutenową - sugerują niektóre badania.

Zamiast odcinać żywność zawierającą gluten, spróbuj usunąć junk food ze swojej diety.

5. Przejście na dietę bezglutenową przed konsultacją z lekarzem może sprawę pogmatwać

Jedynym sposobem wykrycia celiakii jest mając gluten w swoim ustroju. Tak więc, jeśli myślisz, że masz uczulenie lub nawet celiakię, najlepiej jest pójść do lekarza przed zmianą swojej diety. Tym sposobem lekarz może zbadać dokładnie co jest powodem bólu brzucha.

Morał z tej historii? Jadamy gluten od co najmniej 10 tysięcy lat. Dla większości z nas odcięcie glutenu - chyba, że jest to medyczną koniecznością - nie jest najlepszym sposobem na zdrowy styl życia.

Sprawdź dlaczego gluten szkodzi >>>