Co to jest celiakia i jaki ma związek z jedzeniem?

  • 1

Świadomość chorób rośnie z roku na rok. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z faktu, że to co jemy naprawdę ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie. Co ma z tym wspólnego celiakia? Czym jest? Zapraszam do przeczytania artykułu.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Co to jest celiakia i jaki ma związek z jedzeniem?
fot. Fotolia

Celiakia to choroba o podłożu genetycznym i trwa, niestety, przez całe życie. Osoby cierpiące na celiakię nie tolerują glutenu, czyli mieszanki białek roślinnych, występujących głównie w takich zbożach jak jęczmień, żyto, czy pszenica.

Szacuje się, że obecnie na dolegliwości związane z celiakią, cierpi około 1% populacji. Sama choroba, mówiąc pokrótce, charakteryzuje się wytwarzaniem pewnego rodzaju przeciwciał, co może prowadzić do zaniku kosmków jelitowych, czyli wypustek, które odpowiadają za zwiększenie objętości jelita cienkiego i za wspomaganie wchłaniania. Celiakia jest chorobą, a nie alergią pokarmową. Nie należy mylić tych dwóch pojęć. Leczenie celiakii to przede wszystkim stosowanie ścisłej i restrykcyjnej diety bezglutenowej.

Z celiakii nie da się wyleczyć. Należy o tym pamiętać, gdyż często można spotkać się z opinią, że jest to schorzenie na które cierpią małe dzieci, jednak z wiekiem, gdy układ pokarmowy dojrzewa, choroba ustępuje. To nieprawda. Osoby z celiakią, które przez lata nie przestrzegały restrykcyjnej diety bezglutenowej, zapadają na poważne schorzenia. Nie wolno zatem bagatelizować tej choroby. Oczywiście, u jednych ma ona bardziej łagodny przebieg, niemniej jednak nie stosowanie się do zaleceń może wywołać katastroficzne skutki.

Celiakia może się ujawnić w każdym wieku, więc obalamy kolejny mit, że zapada się na nią tylko w wieku dziecięcym. Obecnie celiakię diagnozuje się także u osób w podeszłym wieku. Choroba ta może być także następstwem silnego stresu lub poważnych infekcji.

Celiakia i nietolerancja glutenu, nie musi wcale oznaczać rezygnacji z dobrych rzeczy. Jest wiele produktów, które nie zawierają glutenu, a pocieszający jest fakt, że coraz więcej producentów wprowadza znaczek przekreślonej pszenicy, co oznacza, że takie produkty nie posiadają go w swoim składzie.

Koniecznie wypróbuj przepis na bezglutenowy chleb z ziarnami >>>