Dynia - wszechstronne zastosowanie

Dynia to warzywo o wszechstronnym zastosowaniu - w kuchni, w medycynie oraz w kosmetyce.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Dynia - wszechstronne zastosowanie
Dynia - pochodzi z Ameryki, gdzie od wieków była ważnym składnikiem pożywienia. W Europie zaczęto ją uprawiać w XVI wieku. Wciąż jest ceniona ze względu na walory odżywcze i zdrowotne.Soczysty, żółtopomarańczowy miąższ dyni zawiera znaczne ilości prowitaminy A, a także cukry, pektyny, kwasy organiczne, sole potasu, wapnia, fosforu i żelaza. Jest bardzo bogatym źródłem magnezu. Równie wartościowe są nasiona (pestki) dyni. Zawierają one bardzo cenny, niskokaloryczny olej, a także białko, enzymy, witaminę E, biopierwiastki (głównie selen, mangan, cynk, miedź i magnez) oraz nieco błonnika.

W medycynie ludowej wielu krajów świeże, najlepiej kiełkujące, nasiona dyni są wykorzystywane jako środek przeciwko robakom pasożytującym w przewodzie pokarmowym (zwłaszcza tasiemcom). Nasiona dyni zawierają bowiem tzw. kukurbitacynę - substancję gorzką, która przenika do ciał pasożytów i poraża ich układ nerwowy. Kukurbitacyna nie jest szkodliwa dla człowieka, gdyż organizm jej nie wchłania. W aptece można kupić gotowe preparaty przeciwrobacze z dyni. Taki lek łatwo jest również sporządzić samemu:150-200 g świeżych nasion bez łupin rozetrzeć w wodą lub mlekiem na papkę, dodać do smaku odrobinę soku owocowego lub miodu. Podzielić na dwie części i zjeść na czczo w odstępie 30 minut. Po 2-3 godzinach należy wypić 2 łyżki oleju rycynowego. Kurację można powtórzyć po dwóch, trzech dniach. Dla dzieci wystarczy 30-100 g nasion i 1-2 łyżeczki oleju rycynowego.

Nasiona z dyni, zwłaszcza uzyskiwany z nich olej, wykorzystuje się w leczeniu wczesnego stadium łagodnego przerostu prostaty, a także w niektórych schorzeniach pęcherza i dróg moczowych. Głównym składnikiem oleju są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które hamują proces odkładania się złogów cholesterolu w naczyniach. Z tego powodu olej z dyni zalecany jest też jako środek pomocny w zapobieganiu miażdżycy. Miąższ dyni, ze względu na znaczne ilości celulozy, ułatwia trawienie. Jest ponadto niskokaloryczny (100 g - 15 kcal). Warto więc podczas kuracji odchudzających uwzględnić dynię w jadłospisie. Poleca się ja także w leczeniu zaparć u osób otyłych. Sok z miąższu dyni pity 3 razy dziennie po 2 łyżki stołowe działa moczopędnie, a w większych dawkach (3 razy dziennie po szklance soku) wspomaga leczenie chorób pęcherza moczowego i nerek. Dynię można też stosować w domowej kosmetyce do pielęgnacji suchej skóry. Z miąższu tego owocu przygotowuje się maseczkę: 2 łyżki stołowe ugotowanej dyni dokładnie miksujemy z łyżką oliwy z oliwek lub z migdałów. Papkę rozprowadzamy po twarzy, trzymamy przez 20 minut, po czym zmywamy ciepłą, a następnie zimną wodą. źródło - sparafrazowana ulotka lekarska