Dzień pikantnych potraw

16 stycznia obchodzimy dzień pikantnych potraw! To wyjątkowy czas dla sympatyków ostrych przysmaków - w każdym miejscu można zajadać się ulubionymi palącymi smakołykami...

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Dzień pikantnych potraw
Tego dnia w restauracjach i barach serwowane jest wyjątkowo ostre menu - np. diabelska zupa jarzynowa, pikantne koreczki oraz chili con carne. Ale świętować możecie także w domu - wystarczy doprawić danie odpowiednią ilością pieprzu, chili, czosnku lub japońskim zielonym chrzanem - wasabi. I gotowe!
 
Każdy miłośnik pikantnych dodatków powinien znać ich zalety - czosnek to białka, cukry, witaminy A, B1, B2, C i siarka. Pomaga na wzdęcia i zwalcza pasożyty przewodu pokarmowego, dodatkowo zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i reguluje stan flory bakteryjnej w organizmie, obniża także skutecznie ciśnienie krwi. Nie każdy wie, żesSpożywanie 2-3 ząbków czosnku codziennie zmniejsza ryzyko zawałów!

Z kolei pieprz w niewielkich ilościach wywiera korzystny wpływ na pracę żołądka i serca.

Papryka zawiera m.in.: witaminy z grupy B, witaminę C i A. Poprawia trawienie, a przy bólach reumatycznych służy jako lecznicza maść. 

Oczywiście najbardziej ostre papryki to papryczki chili. Za ich piekący smak odpowiada kapsaicyna. Pamiętajcie, że nie rozpuszcza się ona w wodzie! Dlatego aby ugasić „pożar" w ustach danie szczególnie micno doprawione najlepiej jest  popić mlekiem, jogurtem lub sokiem pomidorowym z tłuszczem roślinnym i kilkoma łyżeczkami cukru lub ... alkoholem. Ulgę przyniesie także spory łyk piwa.
 
Trzeba jednak pamiętać o tym, że osoby cierpiące na problemy gastryczne nie powinny spożywać pikantnych przypraw w dużych ilościach, dlatego świętować warto ostrożnie!