Dzień Zdrowego Śniadania

  • 1

Dziś obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania. Czemu pierwszy posiłek w ciągu dnia jest tak ważny, szczególnie dla dzieci?

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Dzień Zdrowego Śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, jednak według badań aż ¼ dzieci nie jada śniadania przed wyjściem do szkoły, a im dzieci starsze, tym więcej jest porannych niejadków.

Pierwsze śniadanie jest bardzo ważne z punktu widzenia organizmu – po przespanej nocy spada poziom glukozy we krwi, a co za tym idzie – spada wydolność między innymi mózgu i możemy zaobserwować negatywny wpływ na procesy poznawcze, także na zdolność nauki.

Zobacz przepisy na zdrowe śniadania dla dzieci >>>

Badania pokazują, że uczniowie którzy nie jedzą śniadań gorzej pracują na lekcja, popełniają więcej błędów i mają problemy z koncentracją. Co więcej – regularne jedzenie śniadań zmniejsza ryzyko nadwagi – zasoby energetyczne rozkładają się bardziej prawidłowo.

W szkołach podstawowych w całej Polsce odbywa się dzisiaj akcja, „Śniadanie daje moc” zainicjowana przez Partnerstwo dla Zdrowia. W wielu szkołach dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami zjedzą wspólne zdrowe śniadanie w klasie i będą rozmawiać o znaczeniu tego posiłku dla zdrowia i rozwoju.

Celami programu jest zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz edukacja najmłodszych poprzez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia.

Ambasadorami programu „Śniadanie Daje Moc” są: 9 - letnia Ola, która rozpoczyna przygodę z gotowaniem oraz kucharz Tomek Woźniak.

Więcej informacji na stronie programu.