Międzynarodowy Dzień Czekolady

  • 7

Delikatna, słodka i pobudzająca nasze zmysły - taka właśnie jest czekolada. W swojej prostocie i uniwersalności zachwyca każdego. Międzynarodowy Dzień Czekolady łasuchy mogą obchodzić dwa razy w roku - 12 kwietnia i 4 września. W tych dniach koniecznie należy skosztować coś słodkiego!

         
ocena: 4/5 głosów: 9
Międzynarodowy Dzień Czekolady
fot. Fotolia

Historia czekolady liczy około 2,8 tysiąca lat, jednak zaledwie od 200 lat czekoladę znamy w formie słodkich tabliczek, bombonierek i pralinek. Na rynku dostępne są różnego rodzaju czekolady m.in. gorzkie, o różnej zawartości kakao, deserowe, mleczne, białe, nadziewane czy z dodatkami bakalii oraz owoców.

Nie da się ukryć, że jest to najsłynniejszy wyrób cukierniczy, znany na całym świecie. Podstawą czekolady jest masło kakaowe oraz miazga kakaowa. Wyjątek stanowi tu biała czekolada, w której masło kakaowe stanowi zaledwie około 1/3.

Czekolada w czasach Majów była napojem pitym przez królów i arystokrację. Aztekowie uczynili ziarna kakaowca środkiem płatniczym. Pierwszym Europejczykiem, który skosztował czekolady był podróżnik Krzysztof Kolumb.

Słodka i rozpływająca się w ustach czekolada poprawia nastrój, działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo oraz spowalnia procesy starzenia. Zawiera witaminy z grupy A,B i E. Ma dużą wartość energetyczną.

Pięć tabliczek czekolady, które ważą około pół kilograma wystarczy, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na energię. Pamiętajcie jednak, że nie należy jej spożywać w dużych ilościach ponieważ czekolada sprzyja otyłości, cukrzycy oraz miażdżycy. 100 gramowa tabliczka czekolady zawiera około 500 kcal!

Czekolada Czekoladki Czekoladowe muffinki
zdjęcia: Fotolia

CZEKOLADOWE CIEKAWOSTKI

Nazwa czekolada
pochodzi od azteckiego słowa xocalati oznaczającego "gorzką wodę". Pierwsza tabliczka czekolady została wyprodukowana w Szwajcarii w 1819 roku, zaś pierwszą bombonierkę wyprodukowała firma Cadbury z Wielkiej Brytanii w 1866 roku.

Z dwóch garści ziarna kakaowca (po wysuszeniu) można otrzymać pół kilograma czekolady. Najzdrowszą czekoladą jest czekolada gorzka, która powinna zawierać minimum 35 procent tzw. masy kakaowej. Najlepiej kupować taką, która w składzie ma od 60 do 90 procent takiej masy.

RODZAJE CZEKOLAD

Czekolada mleczna - w jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, a zawartość kakao nie przekracza 50%. Temperatura wytwarzania wynosi 28,9–30,5 °C. Zwykle czekolada ta zawiera nie mniej niż 25% suchej masy kakaowej ogółem, 14% suchej masy mlecznej, 2,5% suchej odtłuszczonej masy kakaowej, 3,5% tłuszczu mlecznego oraz 25% tłuszczu ogółem.

Czekolada gorzka - najzdrowsza czekolada z najwyższą procentowo zawartością kakao. Składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru, czasem z niewielką domieszką wanilii. Zawiera przynajmniej 70% produktów z miazgi kakaowej. powinna być przygotowywana w temperaturze 31,1–32,7 °C.

Czekolada biała - bez zawartości proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach tego rodzaju jest tylko do 33% masła kakaowego. Temperatura wytwarzania 27,9–30,5 °C. Niektórzy uważają, że ten wyrób nie jest czekoladą ze względu na niską zawartość masła kakaowego.

Czekoladowa babeczka
Zdjęcie: Fotolia

COŚ SŁODKIEGO - CZAS NA SŁODKIEGO PRZYSMAKI

Międzynarodowy Dzień Czekolady świętujmy już od rana!
Na drugie śniadanie do kawy lub herbaty polecamy Wam okrągłe i słodkie trufle czekoladowe. Na deser po obiedzie proponujemy pyszny mus z białej czekolady.

Jako słodkie zakończenie tego wyjątkowego dnia, w którym nie liczymy kalorii i zapominamy o diecie idealny będzie mocno czekoladowy torcik. Nic dodać, nic ująć, chyba, że tylko... "smacznego"!

Lubicie czekoladę? Białą, gorzką a może mleczną? Jesteśmy ciekawi, jakie czekoladowe smakołyki lubicie najbardziej. Czekamy na Wasze opinie i przepisy z czekoladą w roli głównej!