Ekologiczne rolnictwo zdrowe i naturalne

  • 1

Rolnictwo ekologiczne jest formą produkcji, w której żywność wytwarzana jest metodami naturalnymi. Oznacza to, że warzywa i owoce są uprawiane w czystym i bezpiecznym środowisku...

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Ekologiczne rolnictwo zdrowe i naturalne

1. Definicja rolnictwa ekologicznego

Rolnictwo ekologiczne jest specyficzną formą gospodarowania i produkcji, w której żywność wytwarzana jest metodami naturalnymi. Oznacza to, że warzywa i owoce są uprawiane w czystym i bezpiecznym środowisku, a do produkcji nie używa się nawozów sztucznych i syntetycznych środków ochrony roślin, antybiotyków, hormonów wzrostu ani genetycznie modyfikowanych organizmów. Produkcja ekologiczna jest przyjazna dla środowiska – pestycydy i nawozy sztuczne nie zanieczyszczają gleby i wód gruntowych, ograniczone jest wypłukiwanie składników pokarmowych z gleby, utrzymywana jest różnorodności biologiczna, a ilość energii zużywanej do produkcji żywności wysokiej jakości jest niewielka.

2. Kontrola w rolnictwie ekologicznym

Ekologiczne warzywa i owoce pochodzą tylko od producentów (rolników, przetwórców, hurtowni), którzy otrzymali certyfikat upoważniający do obrotu takimi produktami. Od wejścia do Unii Europejskiej Polskę obowiązuje w tym zakresie prawodawstwo unijne. Każdy produkt oferowany do sprzedaży jako ekologiczny musi mieć na etykiecie informacje z nazwą i adresem wytwórcy lub przetwórcy (np. firmy pakującej) oraz numer jednostki certyfikującej – zależnie od pochodzenia, polskiej lub zagranicznej – która dokonała jego kontroli. Ważne jest, że kontrola w rolnictwie ekologicznym dotyczy sposobu produkcji, a nie produktu końcowego, gdyż przyjmuje się, iż o jakości żywności świadczy to, w jakich warunkach i w jaki sposób się ją produkuje. Uznaje się, że jeżeli warunki środowiskowe nie budzą zastrzeżeń, to jakość produktów rolniczych również ich nie budzi. Dlatego kontrolowane są metody produkcji, a gotowe wyroby jedynie w przypadku uzasadnionych wątpliwości i podejrzeń.

3. Dlaczego droższe?

Ekologiczne warzywa i owoce są droższe od konwencjonalnych, gdyż zbiory – bez użycia sztucznych nawozów i pestycydów – są dużo niższe niż w zwykłych gospodarstwach.

4. Dlaczego importowane?

Produkcja ekologicznych warzyw i owoców w Polsce jest wciąż bardzo mała. W 2005 r. ekologiczne łąki i pastwiska zajmowały 56 313 ha, zboża – 38 838 ha, zaś owoce tylko - 5 245 ha (3,3%), a warzywa zaledwie 445 ha (0,28%). W przypadku owoców i warzyw ekologicznych sytuacja jest, więc u nas wyjątkowo niekorzystna. Przy tak małej skali produkcji ekologicznych owoców i warzyw wystarcza prawie wyłącznie na potrzeby własne rolników i ich rodzin, i jest poważną barierą dla rozwoju przetwórstwa ekologicznego w Polsce. Dlatego wiele z produktów ekologicznych oferowanych w Tesco pochodzi z importu z innych krajów UE, gdzie produkcja ekologiczna rozwija się na większą skalę. Dodatkowo, część ekologicznych warzyw i owoców musi być sprowadzana w okresach, gdy w Polsce się ich nie uprawia (np. pomidory i papryka w zimie). Inne, jak banany czy cytrusy z oczywistych względów (klimat) zawsze są importowane.

5. Etykieta na roduktach pochodzacych z ekologicznych upraw

Aby zagwarantować, że warzywa i owoce wyprodukowano metodami ekologicznymi, na każdym opakowaniu, oprócz opisu produktu i nazwy dostawcy (rolnika, przetwórcy lub hurtowni) musi się znaleźć nazwa i numer rejestracyjny jednostki certyfikacyjnej, która go kontroluje. Jednostki certyfikacyjne wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej są rejestrowane, a ich wykaz jest publikowany w Dzienniku Urzędowym Komisji Europejskiej.