Encyklopedia Ahmad Tea

Herbata z mlekiem czy cukrem? Herbata dookoła globu i międzynarodowa kultura jej podawania. Wszystko co powinniście wiedzieć o herbacie znajdziecie poniżej. Zapraszamy!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Encyklopedia Ahmad Tea
fot. Informacje prasowe

Chińscy gospodarze podadzą kubeczek herbaty napełniony tylko do połowy, w Maroko spróbujesz najpopularniejszej tu herbaty miętowej z cukrem, w Rosji zostaniesz poczęstowany herbatą z „podstakannika”, a w Indiach podadzą  napar z dodatkiem wielu różnych przypraw. Jedną z najbogatszych tradycji związanych z piciem herbaty ma także Wielka Brytania, skąd wywodzi się marka Ahmad Tea London – symbol bogatego smaku i głębokiego aromatu. Jednak uznanie dla tego naparu nie jest obce także takim krajom jak Japonia, Sri Lanka czy Polska.

Japonia

Chanoyu to japońska ceremonia picia zielonej herbaty Matcha, która odbywa się w drewnianym lub bambusowym pawilonie nazywanym Chashitsu. Dookoła niego znajduje się zwykle prosty, aczkolwiek piękny ogród, w którym gości wita mistrz ceremonii z przygotowaną do umycia rąk wodą. W herbaciarni zasiadają oni na podłodze dookoła stołu, a herbata podawana jest w miseczce, którą po upiciu kilku łyków podaje się kolejnej osobie. Skrócone ceremonie Chanoyu odbywają się w japońskich domach, świątyniach czy miejscach pracy do dnia dzisiejszego. Herbata postrzegana jest tutaj jako zmysłowy i medyczny środek, który ma zdolność do polepszania jakości życia. Kraj ten od dawna słynie z produkcji wysokojakościowej zielonej herbaty, z której wspaniałych właściwości korzysta przygotowując swoje mieszanki także i marka Ahmad Tea London.

                                         

Chiny

W chińskiej ceremonii podawania herbaty najważniejszą rolę odgrywa smak i zapach naparu. Sztuka przygotowania i parzenia herbaty nazywana jest Cha Dao. W większości regionów parzy się ją w małych glinianych czajniczkach. Dla Chińczyków bardzo istotną rolę odgrywa temperatura wody, która musi być gorąca, ale nie za bardzo, gdyż może wtedy zepsuć smak herbaty. Gotowy napar rozlewany jest do małych i wąskich kubków, które napełnia się tylko do połowy. Chińczycy wierzą bowiem, że reszta jest wypełniona przyjaźnią i miłością. Za uprzejmy gest uznaje się wypicie herbaty w trzech łykach. W Chinach produkowanych jest  pięć zasadniczych rodzajów herbaty – zielone, oolong, białe, aromatyzowane i herbaty prasowane w małe bloczki.  Z niewielkimi wyjątkami, takimi jak Lapsang Souchong, Gunpowder czy Keemun – większość herbat z Chin nie jest łatwo dostępna.

                                                 

Rosja  i Maroko

Herbata to prawdopodobnie ulubiony napój Rosjan. Napar przygotowywany i serwowany jest w czajnikach lub samowarach, a pije się go z filiżanek lub z  „podstakanników”, czyli szklanek w srebrnej oprawie. W Rosji herbata jest zazwyczaj podawana po posiłku, aczkolwiek przygotowana w samowarze może czekać na wypicie nawet cały dzień. Bardzo mocną czarną herbatę Rosjanie nazywają zavarka.

Najbardziej popularną herbatą w Maroko jest herbata miętowa z cukrem. Podaje się ją w małych szklaneczkach, do których trafia z metalowego imbryka. Napar nalewa się z bardzo wysoka, aby na jego powierzchni utworzyła się delikatna pianka. Ceremonia parzenia marokańskiej miętowej herbaty przynależy do mężczyzn.

                                                  

Indie

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów także w Indiach. Najczęściej przygotowuje się ją z dodatkiem dużej ilości mleka, cukru i przypraw (np. cynamonu, kardamonu, goździków, imbiru). Taka mieszanka ma stawiać na nogi i tak właśnie działa. Warto również wiedzieć, że do typowej herbaty indyjskiej dodaje się popularnego w tym kraju mleka bawola. Hindusi herbatę spożywają o każdej porze dnia, najczęściej kilka razy dziennie, a także podczas ważnych uroczystości.

Sri Lanka

Herbata to najbardziej znany towar eksportowy Sri Lanki. Napój ten jest także bardzo chętnie spożywany przez jej mieszkańców. Herbata z mlekiem i cukrem podawana w niedużych kubeczkach jest obowiązkowym element śniadania. Sri Lanka słynie z tego, że można się tu napić najbardziej aromatycznej herbaty. Sekret tkwi w jej przygotowywaniu, podczas którego napar jest wielokrotnie przelewany i nalewany, aż nabierze odpowiedniego aromatu.

Wielka Brytania

Brytyjczycy znani są ze swojego uwielbienia dla herbaty i tradycji „five o’clock tea”. Chociaż zwyczaj ten obecnie zamiera to herbata nadal pozostaje ulubionym napojem wielu z nich. Wyspiarzy wyróżnia także podawanie herbaty z dodatkiem mleka. Tradycyjnie angielska herbata serwowana jest w dzbanku oraz nalewana do porcelanowych filiżanek. Jak przystało na herbatę zrodzoną z pasji, siedzibą firmy Ahmad Tea jest właśnie Wielka Brytania – kraj, w którym picie herbaty jest narodowym rytuałem.

                                                   

Polska

Polska zajmuje bardzo wysokie miejsce pod względem spożycia herbaty. Nic dziwnego, bowiem szacuje się, że na jednego mieszkańca naszego kraju przypada ponad kilogram herbaty rocznie. Napar ten towarzyszy nam dwa, trzy razy dziennie, podczas śniadania, obiadu oraz kolacji. Herbata umila nam także spotkania biznesowe oraz przyjacielskie. Najczęściej sięgamy po herbatę czarną lub zieloną, gorzką lub z dodatkiem cukru. Upodobaliśmy sobie także i produkty Ahmad Tea Lodnon, które w Polsce obecne są od 1997 roku. Przez ten czas wśród koneserów zasłużyły na opinię doskonałych herbat o wysokiej jakości i wyśmienitym smaku, a grono ich miłośników nieustannie rośnie.

  

Informacja prasowa