Fantazje na temat sosu pieczarkowego Łowicz

Nasz przyjaciel sos pieczarkowy jest najbardziej chyba uniwersalnym sosem Łowicz – nadaje się praktycznie do wszystkiego, no może z wyjątkiem… hmm zupy mlecznej.

         
ocena: 3/5 głosów: 1
Fantazje na temat sosu pieczarkowego Łowicz

Obiecałam jednak fantazje, a więc trzeba wysilić wyobraźnię.

Trójkolorowa zapiekanka puree z sosem pieczarkowym Łowicz

Potrzebne będzie wysokie przezroczyste naczynie do zapiekania wysmarowane tłuszczem.  Zapiekanka będzie miała 3 warstwy w trzech kolorach: zielonym, czerwonym i białym. Na zapiekankę dla 4-5 osób gotujemy 1,2 kg ziemniaków w osolonej wodzie. Osobno gotujemy brokuła – głąba obieramy wcześniej ze skórki. Ziemniaki tłuczemy na masę i dzielimy ją na części. Pierwsza – objętościowo będzie o połowę mniejsza niż 2 pozostałe, tak, aby po dodaniu do niej brokuła  wszystkie warstwy były tej samej grubości.

Pierwszą część ziemniaków mieszamy z 2 łyżkami tartego parmezanu i wykładamy nią spód naczynia. Do drugiej porcji ziemniaków dodajemy pół słoika sosu pieczarkowego Łowicz, dowolną wkładkę mięsną (np. posiekaną szynkę, bekon lub przesmażony boczek, mięso mielone – w niedużej ilości, tylko do smaku). Jeśli warstwa wyjdzie blada dodajemy trochę koncentratu pomidorowego lub czerwoną paprykę.  Żeby warstwa nie była za rzadka dodajemy jedno jajko i mieszamy.

Wykładamy jako drugą warstwę w naczyniu. Trzecią część ziemniaków wyrabiamy z odrobiną mleka, startym serem parmezan lub ementaler, mieloną gałką muszkatołową lub startą na tarce skórką z połowy cytryny – mieszamy i wykładamy na wierzch zapiekanki. Całość posypujemy tartym serem lub kilkoma wiórkami masła. Całość wstawiamy do nagrzanego piekarnika do temp 160 stopni z termo-obiegiem i zapiekamy około 20 minut – jeśli użyliśmy surowego mięsa mielonego – odrobinę dłużej.

Do zapiekanki podajemy pozostały sos pieczarkowy Łowicz na zimno lub na ciepło.

Kuskus z sosem pieczarkowym Łowicz  

Porcja na 4-5 osób. 1 słoik sosu Łowicz podgrzewamy w rondlu, dodajemy 1 puszkę odsączonej cieciorki, łyżkę rodzynek, lub pokrojonych w paski wędzonych śliwek węgierek, wsypujemy do niego ok. 300 g kaszy kuskus, mieszamy i czekamy aż kasza spęcznieje i wchłonie sos. Podajemy posypany natką pietruszki jako dodatek do mięsa grillowanego, duszonego, pieczonego lub smażonego (wołowiny lub piersi kurczaka).

Pieczeń rzymska z sosem Łowicz

Potrzebujemy 1 słoik sosu pieczarkowego Łowicz, 750 g mieszanego mięsa mielonego, 2 jajka, 2 czerstwe bułki wymoczone w wodzie, kilka cienkich plasterków wędzonego boczku, cebulę, czosnek, 1 pęczek natki lub innych zielonych świeżych ziół. Mielone mięso rozmieszać z rozmoczoną bułką, sosem pieczarkowym Łowicz, jajkiem, ziołami (świeżymi i suszonymi), solą, pieprzem, cebulką i czosnkiem pokrojoną w kostkę i przesmażoną na maśle. Całość wyrobić na gładką masę, ukształtować klops i obsmażyć go na oleju ze wszystkich stron. Pieczeń włożyć do brytfanki (bez pokrywy), obłożyć boczkiem, wstawić na godzinę do rozgrzanego piekarnika. W trakcie pieczenia podlewać bulionem warzywnym. W zależności od fantazji do pieczeni możemy dodać rozmaite dodatki: oliwki, kapary, kawałki suszonych pomidorów lub grzybów, kukurydzę z puszki. Voila!