Film "Na surowo" na Planete+ Doc Film Festival

Matka i syn na "surowej" diecie kontra społeczeństwo. Kim są witarianie i czy dieta złożona tylko i wyłącznie z surowych produktów jest bezpieczna? Polecamy film "Na surowo".

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Film "Na surowo" na  Planete+ Doc Film Festival

Bohaterowie filmu - Francis i jej syn Tom to witarianie - są na wyjątkowej diecie, żywią się tylko surowym jedzeniem - owocami, warzywami i orzechami, nie dopuszczają żadnej obróbki termicznej powyżej 42*C - czyli temperatury, do której potrafią pożywienie nagrzać promienie słoneczne.

Chociaż wydaje się, że akcja filmu toczy się wokół Francis, to prawdziwym bohaterem filmu jest 15-letni Tom i dylematy jakie towarzyszą jego diecie. Lekarze uważają, że dieta witariańska powoduje zahamowanie jego wzrostu. Jego matka jest w wiecznym konflikcie z lekarzami i nauczycielami, Tom rezygnuje ze szkoły, uczy się w domu. Sędziowie muszą rozstrzygnąć, czy kontrowersyjna dieta nie wpływa na rozwój dziecka i na ile jest ona własnym wyborem nastolatka, a na ile wpływem matki.

Twórcy filmu powstrzymują się przed oceną postawy Francis. Stawiają tylko pytania o granice ludzkiej wolności. Kiedyś też zwykły wegetarianizm uważany był za dziwactwo, dzisiaj jest powszechnie stosowaną formą diety. „Jesteśmy pionierami, inni nie muszą nas rozumieć” – tłumaczy Francis, broniąc prawa do wolności i autonomicznej decyzji. Czy społeczeństwo ma prawo narzucać matce określone menu dla swojego dziecka?

Z drugiej strony, na ile wolne jest życie, które w całości podporządkowane jest diecie? Jej zwolennicy spotykają się na zebraniach, couchingach, słuchają charyzmatycznego przywódcy i z góry mają przygotowane wszystkie odpowiedzi - oglądając zloty witarian ma się wrażenie obserwowania sekty religijnej.

Film ''Na surowo'' Anneloek Sollart można będzie obejrzeć na festiwalu filmów dokumentalnych Planet+ Doc Film Festival - 14 maja 2013 r. w Warszawie w kinie Iluzjon, a 16 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Po projekcjach debata z ekspertami: ''Raw food - czy surowe jest zdrowe?''. Więcej informacji na www.planetedocff.pl.