Frutti di Martorana, czyli marcepanowe owoce

  • 1

Owoce Martorana, słodkie owoce wyrabiane z marcepanu to sycylijski produkt regionalny.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Frutti di Martorana, czyli marcepanowe owoce
Martorana to typowy produkt cukierniczy prosto z Sycylii. Produkowany jest głównie w rejonie Palermo, Trapani i Agrigento. Ten łakoć bardzo przypomina znany nam marcepan, lecz jest dużo słodszy i bardziej aromatyczny, co czyni go wyjątkowym i przysporzyło mu popularności na całym świecie. Wytwarza się go z najwyższej jakości mąki migdałowej pochodzącej z sycylijskich migdałowców i cukru, a następnie masie nadaje się fantazyjne kształty owoców, warzyw i ryb w niesamowicie intensywnych kolorach.

Owoce Martorana powstały w klasztorze sióstr benedyktynek, ufundowanym przez szlachciankę Eloisę Martoranę. Benedyktynki z Palermo wyrabiały i sprzedawały owoce z marcepanu do połowy 1900r. Tradycyjne przypowieści mówią, że owoce powstały w wyniku niezwykłej pomysłowości sióstr oczekujących zimą na przybycie królowej, które chcąc zastąpić zebrane już wówczas owoce w sadzie, przygotowały kolorowe zamienniki z marcepanu i powiesiły je na drzewach.

Inna zaś legenda głosi, że benedyktynki przystroiły drzewa w marcepany z okazji wielkanocnej wizyty papieża Klemensa V. Z czasem mniszki z zakonu św. Katarzyny i mniszki z Martorany zaczęły ze sobą konkurować, szczególny nacisk kładąc na kunszt wytwarzanych przez nie marcepanowych dzieł sztuki. Przepisy na nie, są spuścizną po najazdach Arabów, a użyciu gumy arabskiej połączonej z barwnikami pochodzenia roślinnego (szafran, pistacje, róża), słodycze zawdzięczają swoje intensywne kolory.

Owoce, warzywa, grzyby i ryby to nie jedyne kształty, jakie nadaje się marcepanowym łakociom. Zgodnie z tradycją, co roku na Boże Narodzenie z migdałowej masy powstają owieczki, na Wielkanoc baranki, a koniki na św. Antoniego. Najbardziej zaś figlarne w kształcie są, wymyślone przez zakonnice minni di virgini, czyli udekorowane kandyzowanymi wisienkami piersi dziewic.

Migdały to bardzo ważny składnik kuchni sycylijskiej. Doskonałej jakości migdały mandorle dolci mają nawet swoje święto. Co roku w dniach 1-10 luty, odbywa się w Agrygencie Festyn Kwitnących Migdałowców (la Sagra del Mandorlo In Fiore). Motywem przewodnim festiwalu jest smutna legenda o greckiej księżniczce Filie, która codziennie czekała na plaży w Agrygencie na swojego ukochanego, aż ten powróci z wojny trojańskiej. Nie doczekała się jego powrotu, gdyż z tęsknoty i bólu serca, zamieniła się w drzewo migdałowe.

Owoce Martorana możecie spróbować wykonać sami w domu. Musicie pamiętać jednak, że o ile zrobienie masy migdałowej nie jest specjalnie trudne, to jednak nadanie jej fantazyjnych kształtów, podobnych do tych sycylijskich wymaga już cukierniczej wprawy. Aby zrobić masę marcepanową należy zmielić na mąkę 1kg migdałów mandorle dolci i dodać kilogram cukru ugotowanego z wanilią, aromatem migdałowym, cytrynowym i cynamonem.