Gęś owsiana na 11 listopada

  • 2

Polska jest jednym z największych producentów gęsi w Europie. Na polskich stołach i w restauracja gęsinach pojawia się tradycyjnie 11 listopada na imieniny św. Marcina. Jak mówi stare przysłowie "Na świętego Marcina dobra gęsina"!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Gęś owsiana na 11 listopada
fot. Fotolia
Skąd zwyczaj przyrządzania gęsi na imieniny św. Marcina, które przypadają 11 listopada?  Gdy zmarł ówczesny biskup miasta Tours, Marcin został wybrany jego następcą. Jednak nie chciał zostać biskupem i schował się do gęsiarni. Zaniepokojone gęsi zaczęły głośno gęgać, zdradzając tym samym kryjówkę Marcina.W ten oto sposób Marcin został biskupem, a pieczona na św. Marcina gęś przeszła do tradycji, która trwa do dziś.

Polskie rasy gęsi zdominowała biała kołudzka gęś owsiana, która stanowi 98% wśród gęsi przeznaczonych na sprzedaż. Ta rasa najczęściej trafia do Niemiec, Szwajcarii, Danii ale także na Daleki Wschód.

Gęś Gęsina Gęś
Zdjęcia: Fotolia

Już od ponad 50 lat w hodowli białej kołudzkiej gęsi owsianej specjalizuje się Instytut Zootechniki w Zakładzie Doświadczalnym w Kołudzie Wielkiej w województwie kujawsko-pomorskim, który jest właścicielem jej genotypu. Tutejsza ferma zarodowa zaopatruje hodowle w całej Polsce.

Gęś kołudzka jest ptakiem półdzikim, niezdolnym do życia w klatce. Przez całe życie korzysta z wolnego wybiegu. Przez ostatnie 3 tygodnie przed ubojem gęś karmiona jest pełnymi ziarnami owsa. Stąd określenie gęś owsiana.

Na polskie i zagraniczne stoły gęś trafia w wieku 16 tygodni osiągając wagę od 6,5 do 7 kg. Mięso gęsi kołudzkiej ma wyjątkowe walory smakowe. Jest miękkie, delikatne, pyszne i zdrowe, a po upieczeniu kruche. Zawiera ponad 23% białka, około 4% tłuszczu i od 50 – 83 mg/100 g cholesterolu.

Gęsina Gęsina Gęsina
Zdjęcia: Fotolia

Kołudzka gęś nie jest tłustym ptakiem. Jej tłuszcz jest najzdrowszym tłuszczem zwierzęcym, zawierającym kwasy Omega 3, Omega 6. Warto więc przygotować z niego smalec, który będzie klarowny i aromatyczny.

W Polsce oprócz białej gęsi kołudzkiej owsianej hoduje się także gęsi kieleckie, kartuskie, pomorskie, lubelskie, podkarpackie, rypińskie, suwalskie, zatorskie i biłgorajskie.