Gotowanie to hobby

Sos rybny, pasta z tamarynowca, kasztany wodne czy kiełbasa chorizo - każda nowa potrawa czy produkt jest jakimś odkryciem – o swojej pasji opowiada blogerka Magda Obada.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Gotowanie to hobby
Marta Chowaniec: Czym jest dla Pani gotowanie?

Magda Obada:
Przede wszystkim przyjemnością - lubię mieszać, doprawiać, przyglądać
się jak potrawy zmieniają kolor, konsystencję. Podobają mi się zadowolone miny zjadającej to, co upichciłam, rodziny. Gotowanie to hobby, sposób na odreagowanie codzienności.

Gdzie zaczęła się Pani uczyć gotowania?

Uczę się sama, w domu. Korzystam z porad Mamy, Babci, często inspiruję się przepisami mistrzów. Moim kulinarnym guru jest Gordon Ramsay. Często zaglądam też do książek Jamiego Olivera. Dzięki zaistnieniu w blogosferze miałam też przyjemność uczestniczyć w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez szefa kuchni.

Czy to Pani wykonuje zdjęcia na swoim blogu?

Tak, zdjęcia wykonuję sama. Nie są profesjonalne, bo sztuka fotografii jest mi raczej obca, ale staram się by były coraz lepsze i zachęcały odwiedzających mojego bloga do wykonania poszczególnych potraw.

Skąd pomysł na nazwę bloga http://yobada.blogspot.com i dlaczego zaczęła go Pani prowadzić?

Nazwa bloga miała być swojska, zabawna i kojarzyć się ze mną. Jej trzon stanowi zatem moje nazwisko i kulinarne odniesienie. Powodów, dla których zaczęłam blogować było kilka - chęć pokazania sobie i innym, że potrafię gotować czy upodobanie sobie innych blogów kulinarnych. W blogowanie wkręciłam się do tego stopnia, że nie potrafię określić czy jest ono napędzane przez gotowanie czy odwrotnie - chęć prowadzenia bloga sprawia, że coraz częściej zamykam się w kuchni.

Co nowego Pani ostatnio odkryła w kuchni?

Sos rybny, pasta z tamarynowca, kasztany wodne czy kiełbasa chorizo - każda nowa potrawa czy produkt jest jakimś odkryciem. Lubię próbować dań inspirowanych kuchniami świata - indyjską, meksykańską czy hiszpańską.

Tagliatelle z sosem z pieczonej papryki

Składniki:
- 500 g makaronu tagliatelle ugotowanego al dente,
- 600 g passaty (można zastąpić dwoma puszkami krojonych pomidorów),
- 5 czerwonych papryk,
- 3 ząbki czosnku,
- kilka gałązek świeżego tymianku,
- 2 piersi z kurczaka,
- 2 łyżki słodkiej mielonej papryki,
- pół łyżeczki płatków chilli,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- sól, pieprz.

Piersi z kurczaka kroimy w kostkę. Marynujemy w paście przygotowanej z oliwy z oliwek, mielonej papryki i płatków chilli przez godzinę. Papryki oczyszczamy z gniazd nasiennych, dzielimy na części. Pieczemy przez 30 min. w średnio nagrzanym piekarniku, do czasu kiedy skórka na paprykach zacznie czernieć i zrobi się pomarszczona. Upieczoną paprykę wkładamy do worka foliowego, szczelnie zamykamy. Kiedy wystygnie zdejmujemy z niej skórkę.

Razem z ząbkami czosnku wkładamy do malaksera i miksujemy do czasu aż uzyskamy gładką pastę. Passatę wlewamy do garnka. Dodajemy zmiksowaną paprykę, doprawiamy tymiankiem, solą oraz pieprzem. Zagotowujemy. Zmniejszamy ogień i gotujemy przez około 10 minut. W międzyczasie podsmażamy zamarynowane kawałki kurczaka. Ugotowany al dente makaron wykładamy na talerze. Polewamy gorącym sosem, na każdej porcji układamy kawałki kurczaka.
Gotowe!

Risotto z pieczoną papryką i mascarpone

Składniki:
- 3 piersi z kurczaka,
- 400 g ryżu do risotto,
- 250 ml białego wytrawnego wina,
- 1 cebula,
- 5 papryk,
- 3 łyżki sera mascarpone,
- 2 łyżki gęstego jogurtu,
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 2 łyżki słodkiej mielonej papryki,
- sól, pieprz..

Piersi kurczaka oczyszczamy, kroimy w kostkę. Zanurzamy w marynacie z koncentratu pomidorowego, jogurtu i mielonej papryki. Marynujemy przez ok. godzinę. Po wyjęciu z lodówki doprawiamy solą i pieprzem. Podsmażamy razem z drobno posiekaną cebulą. Odstawiamy. Papryki oczyszczamy z gniazd nasiennych, dzielimy na części. Pieczemy przez 30 min. w średnio nagrzanym piekarniku, do czasu kiedy skórka na paprykach zacznie czernieć i zrobi się pomarszczona. Upieczoną paprykę wkładamy do worka foliowego, szczelnie zamykamy. Kiedy wystygnie zdejmujemy z niej skórkę. Kroimy w grubą kostkę. Odkładamy.

Osobno przygotowujemy risotto - na rozgrzany tłuszcz wsypujemy ryż, smażymy przez chwilę, po czym dodajemy białe wino i doprowadzamy do wrzenia. Kiedy ryż wchłonie wino, zaczynamy stopniowo dodawać bulion - tak by wszystkie składniki były przez cały czas przykryte płynem. Ryż gotujemy w ten sposób przez ok. 20 minut, po 10 minutach dodajemy paprykę. Kiedy risotto jest już gotowe odstawiamy je na kilka minut. Na zakończenie mieszamy z kurczakiem oraz serkiem mascarpone. Doprawiamy, możemy posypać startym parmezanem. Gotowe!

Roladki schabowe z musztardą i serem

Składniki:
- 4 kotlety wieprzowe,
- 4 plastry żółtego sera,
- słoiczek ostrej musztardy węgierskiej,
- 2 łyżki octu balsamicznego,
- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- 3 łyżki słodkiej papryki,
- 2 łyżki ziaren kolendry,
- sól, pieprz..

Kotlety rozbijamy tłuczkiem tak, by swobodnie dało się je zwinąć. Posypujemy solą oraz pieprzem Zanurzamy w marynacie przygotowanej z octu balsamicznego, oliwy z oliwek, trzech łyżek musztardy, papryki oraz kolendry. Ostawiamy do lodówki na co najmniej godzinę. Na każdy kotlecie układamy plasterek sera, smarujemy musztardą i zawijamy tak, by powstał zwarty rulon.

Roladki obsmażamy na patelni na złoty kolor. Podpiekamy w żaroodpornym naczyniu w temperaturze 180 stopni przez ok. 30 minut, od czasu do czasu polewając mięso sosem powstałym z marynaty i naturalnych soków.

http://yobada.blogspot.com