Smaki i barwy Indii w Radisson Blu

Dla miłośników indyjskiej kuchni kucharze Stanisław Bobowski i Surjit Singh proponują doskonałe w ich wykonaniu przepisy.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Smaki i barwy Indii w Radisson Blu
Marta Chowaniec: Kto współpracował z Panem przy tworzeniu menu indyjskiego?

Stanisław Bobowski: Przy układaniu naszego indyjskiego menu bufetowego Surf&Turf na marzec współpracował z nami Szef Kuchni z Indii – Surjit Singh. Od pewnego czasu Surjit mieszka w Krakowie i będzie przyrządzał tu z nami potrawy z nowego menu. Będziemy serwowali je w naszej restauracji Milk&Co w każdy czwartek, piątek i sobotę marca w godzinach od 18.00 do 23.00. Jak zawsze obowiązuje nielimitowana konsumpcja dań, a także wina, piwa, wody.

Czym charakteryzuje się kuchnia indyjska w Państwa wydaniu?

Będą to autentyczne indyjskie dania, co gwarantuje sam Szef Kuchni z tego kraju. Używane przez nas przyprawy i oryginalne składniki są importowane z Indii, dzięki czemu smak zachowuje oryginalność.
Przygotujemy na przykład wegetariańskie pierożki „samosa”, cebulowe kulki „bhaji” przyrządzone w panierce z mąki i soczewicy, jagnięcą „koftę” – czyli aromatyczne grillowane kiełbaski z baraniny, chrupiące placki „pappadam”, oraz „raithę” ogórkową – rodzaj dipu. Będzie także zupa “rasman” z pomidorów i zupa „dal” z dwóch rodzajów soczewicy”. Oprócz tego, jako główne dania w menu w ramach bufetu Surf&Turf wystąpi kurczak „tikka masala” przygotowany w sosie maślanym z cebulką i mlekiem kokosowym, baranina w sosie curry oraz baraninę „rogan josh” – pieczoną w masle ghee, bogato przyprawiony szpinak z serem po indyjsku – „palak paneer”.

Będą i dodatki – jak ryż „basmati” z przyprawami, czy chleb „naan” – tradycyjne indyjskie pieczywo wypiekane w piecu tandoor. A do tego desery – jak tradycyjne „gulab jamun” i „rasmalai”.

Jakie charakterystyczne przyprawy Państwo dobrali?

Używamy bardzo wielu oryginalnych przypraw, wśród których nie zabraknie takich jak kardamon, przyprawa gara masala, kumin, kurkuma, cynamon, przyprawa chat masala, ziarna gorczycy, mielony kminek, korzeń tamaryndowca, kolendra i inne, bez których kuchnia indyjska nie może się obyć.

Ciekawa indyjska słodycz?

Najbardziej polecam „gulab jamun”. To przysmak jaki kształtem można porównać naszych mini-pączków. Jednak ich smak jest przesycony przyprawami i są marynowane w syropie kardamonowym. Są też bardziej słodkie. Natomiast wszystkie produkty do ich wykonania są dostępne w Polsce a przepis jest bardzo łatwy do wykonania.

Składniki:

200 g mleka w proszku
szczypta proszku do pieczenia
2 płaskie łyżki mąki pszennej
100 ml słodkiej śmietany 18%
olej do smażenia

Składniki na syrop:
400 ml wody
300 g cukru
3 szt. kardamonu
1 łyżka wiórek kokosowych do dekoracji

Sposób wykonania:

Mleko w proszku wymieszać z proszkiem do pieczenia, dodać mąkę, dokładnie wymieszać, a następnie dodać śmietanę. Wyrobić ciasto i uformować z niego kulki wielkości 1 cm.
Uformowane kulki smażymy na głębokim tłuszczu do uzyskania złocistego koloru.

Wykonanie syropu:

Zagotować wodę z kardamonem, dodać cukier i gotować przez 15 minut. Następnie zdjąć z kuchenki, dodać usmażone kulki i odstawić na 40 minut, aby nabrały aromatu.

Kulki podawać z syropem, dekorując wiórkami kokosowymi.

Z jakiej okazji Państwo wprowadzili menu indyjskie?

W restauracji Milk&Co oprócz największego w Krakowie wyboru ryb i owoców morza serwujemy co miesiąc potrawy z innych zakątków świata. Właśnie teraz rozpoczęliśmy miesiąc indyjski. Dlaczego? W tym roku 8 marca rozpocznie się jedno z najbarwniejszych i najradośniejszych indyjskich świąt – Holi – święto kolorów i wiosny. Święto Holi obchodzone jest z okazji wiosennego zrównania dnia z nocą, w czasie pełni księżyca w miesiącu phalguna. W naszym kalendarzu w tym roku wypada ono z 8 na 9 marca. Holi jest nazywane też świętem kolorów, ponieważ uczestnicy wielkiej ulicznej zabawy polewają się nawzajem barwioną wodą i posypują proszkami „gulal” o jaskrawych kolorach, które przywodzą na myśl żywe barwy budzącej się wiosną do życia przyrody.

A jak to święto wygląda „od kuchni”?

W powietrzu rozchodzą się w tym czasie zapachy świątecznych przysmaków. Są wśród nich specjalne ciasteczka i wypieki podawane na gorąco, syrop szafranowy, a także tradycyjny bhang - zielona pasta z mleka, masła ghee oraz konopi, stanowiąca bazę napoju thandai z maku, anyżu, różanych pączków oraz przypraw, podawanego z kostkami lodu. Kojarzy się przede wszystkim ze szczęściem, beztroską i kolorami. W tym czasie wszelkie tabu, różnice i podziały, które dzielą na co dzień ludzi w kastowym społeczeństwie kraju, schodzą na chwilę na dalszy plan.

Dla miłośników indyjskiej kuchni kucharze Stanisław Bobowski i Surjit Singh proponują doskonałe w ich wykonaniu tamtejsze przepisy:

Kurczak Tikka Masala

Składniki (dla 4 osób)
400 g pokrojonej w kostkę piersi z kurczaka
400 g pokrojonej cebuli
200 g pomidorów pelati
150 ml mleka kokosowego
200 g naturalnego jogurtu
100 g masła niesolonego
10 g czosnku
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka curry
1 łyżeczka przyprawy garam masala
0.5 łyżeczki chili
Pęczek świeżej kolendry

Sposób wykonania:

Wymieszaj naturalny jogurt z łyżką gara masala oraz curry. Dodaj pokrojoną pierś z kurczaka i wstaw do lodówki na 2 godziny.

Podsmaż cebule na wolnym ogniu, dodaj czosnek oraz pozostałe przyprawy i podsmaż mieszając przez 3-4 minuty. Następnie dodaj pomidory i gotuj na wolnym ogniu przez około 25 minut. Kurczaka w marynacie jogurtowej wstaw do rozgrzanego do 180 C piekarnika i piecz przez 12 minut.

Do cebuli oraz pomidorów dodaj mleko kokosowe oraz kolendrę. Zbleduj do konsystencji sosu.
Po upieczeniu kurczaka wyłóż na sitko celem odsączenia z wody, a następnie przełóż do sosu i gotuj przez 5 minut. Dodaj masło i dokładnie wymieszaj aż się ono rozpuści.

Podawaj ze świeżo posiekaną kolendrą, ryżem basmati oraz pappadam.


Grillowana aromatyczna kofta jagnięca z ogórkową raithą i sałatą

Kofta jagnięca

Składniki (dla 4 osób):

400g mielonej jagnięciny
1 łyżeczka mielonego cuminu
3 ziarna posiekanego czosnku
1 łyżka posiekanej świeżej kolendry
1 łyżka posiekanej świeżej mięty
Sól i chili do smaku

Sposób przygotowania:

Dokładnie wymieszaj mieloną jagnięcinę z przyprawami: cumin, czosnek, sól, kolendra, mięta, chili. Uformuj mięso na kształt małych „kiełbasek” i delikatnie natrzyj je olejem. Grilluj mięso przez około 4 minuty z każdej strony.

Ogórkowa ratha

Składniki:

300 ml jogurtu naturalnego (może być w stylu greckim)
1 łyżka przyprawy garam masala
1 duży ogórek ze skórką
2 ziarnka posiekanego czosnku

Sposób przygotowania:

Umyty ogórek ze skórką przekrój na połowę i używając łyżki usuń miąższ z pestkami, a następnie pokrój ogórek drobną kostkę.
Dodaj do jogurtu posiekany czosnek, kostki ogórka, marchewki oraz przyprawy: sól i garam masala. Następnie dokładnie wymieszaj.

Sałata

Składniki:

1 sałata lodowa
4 pomidory
1 czerwona cebula

Sposób przygotowania:

Drobno pokrój sałatę lodową. Pomidory pokrój w ćwiartki. Czerwoną cebulę pokrój w kostkę.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.

Grillowaną koftę jagnięcą podawaj z sałatą lodową oraz ogórkową raithą.

www.radissonblu.com
Radisson Blu Krakow
ul Straszewskiego 17, PL-31101 Krakow