Gotujmy.pl poleca: Zaplecze

  • 1

Zaplecze Marty Syrwid to książka objęta patronatem Gotujmy.pl

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Gotujmy.pl poleca: Zaplecze
Czy istnieje granica odchudzania się? Która dieta jest mniej kaloryczna - jeden posiłek dziennie złożony z gotowanej marchewki czy z gotowanej fasolki szparagowej? Czy moze Klara Wiśniewska - główna bohaterka Zaplecza Marty Syrwid wybierze 2 kg gotowanego kalafiora - w koncu to tylko 250 kcal...

Klara Wiśniewska właśnie zdała na studia. Ma 172 cm wzrostu. I kilkanaście kilogramów niedowagi. Wciąż niezadowolona ze swojego ciała, marzy o tym, żeby wyglądać jak manekinka. Manekinki nie jedzą, mają gładką skórę, cienkie palce u rąk, błyszczące oczy.

Klara zrzuca kolejne kilogramy, układa kolejne diety. Fasola. Marchewka. Kalafior. Jeśli będzie wytrwała, zmieni się wszystko. Będzie inna. Lepsza. Szczupła, zdolna, inteligentna, przebojowa. Nie upodobni się do swojej histerycznej matki. Zapomni o ojcu, który – gdy była mała – straszył ją. Będzie patrzeć z wyższością na grube dziewczyny.

Zaplecze to pierwsza powieść Marty Syrwid. To powieść o anoreksji, o braku akceptacji i zrozumienia, o potrzebie bycia wysłuchanym.

Marta Syrwid - studiuje filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest słuchaczką Krakowskiej Szkoły Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Jako pisarka zadebiutowała w wieku szesnastu lat w „Ha!arcie”. Jej opowiadania ukazywały się także w „Lampie”, „Zoopie”, „Undergruncie” i „Borussii”. Od 2004 roku stale współpracuje z „Perspektywami”, jest autorką artykułów o tematyce edukacyjnej oraz wywiadów. W dniu osiemnastych urodzin wystąpiła w programie Kazimiery Szczuki „Wydanie II poprawione”. W 2004 roku wydała zbiór opowiadań Czkawka i otrzymała stypendium Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. W 2009 roku została stypendystką programu Homines Urbani.

Wydawnictwo WAB

Książka objęta patronatem Gotujmy.pl poleca