Ryszard Kapuściński zawsze podkreślał, ze nie można naprawdę podróżować, pisać o wojnach i ludziach, innych kulturach bez dogłębnego poznania natury kraju i społeczeństwa. Dlatego zawsze żył tak jak miejscowi, ludność tubylcza, spał tam, gdzie oni i jadł to co oni. Podobną dewizę mają Barbara i Piotr Adamczewscy. Jedyne w Polsce małżeństwo podróżników i krytyków kulinarnych swoją książką Wędrówka po stołach Europy udowadniają, że podróżować naprawdę można tylko prawdziwie; poznawać smaki regionalne to znaczy być naprawdę w tych miejscach i kosztować wszystkiego z otwartością poznawczą dziecka. Ich album kulinarny w doskonały sposób obrazuje jak bardzo powiązane ze sobą są podróże, sztuka, w tym architektura oraz kulinaria, bo gotowanie to jak najbardziej forma wyrazu artystycznego, i co ważne element tożsamości kulturowej kraju. Karty ze smakowitymi zdęciami potraw przeplatane są fotografiami monumentalnych lub bardziej subtelnych zabytków odwiedzanych miejsc. Całość tworzy szczególny rodzaj pocztówek z podróży. Oprócz sztuki, książka obfituje w historię, bowiem Adamczewscy dodają wiele ciekawych anegdot z dziennikarskich wypraw, w tym kulinarne opowiastki z eleganckich przyjęć wydawanych przez ośrodki dyplomatyczne, na których autorzy mieli okazję być.
Czytając Wędrówkę po stołach Europy, odwiedzimy 19 krajów europejskich, podziwiając różnorodność kontynentalnych aromatów. To też jest celem autorów, bo jak apeluje we wstępie Piotr Adamczewski, Europa to różnorodność kulinarna, której nie możemy zaprzepaścić i ujednolicić. Potrawy regionalne to ogromne bogactwo. Aby czytelnik mógł zapoznać się z nimi naprawdę, posmakować nie tylko w wyobraźni, autorzy oddają do naszej dyspozycji pełen katalog restauracji. Książka posiada indeks, w którym uwzględnione zostały wyjątkowe, kulinarne punkty w Europie, zarówno te renomowane, jak i te w małych mieścinach. Towarzyszy im subiektywna mini recenzja autorów, którzy osobiście kosztowali tamtejszych potraw. Podano dane teleadresowe, strony internetowe, godziny otwarcia. Dzięki temu każdy, nawet zabiegany czytelnik, planując podróż będzie mógł uwzględnić je pośród celów wyprawy, poznać kulturę Europy, próbując jej smaków, bo jak pisze Piotr Adamczewski - "Każda z tych potraw nie tylko inaczej pachnie i smakuje. Każda z nich wiele mówi o ludziach, którzy ją jedzą na co dzień i którzy ją przyrządzają od stuleci. Słowem – wizytówka każdego narodu znajduje się na talerzu lub w garnku. I my smakosze, wędrowni, chcemy je światu zaprezentować."
„Wędrówka po stołach Europy” – lektura dla ciekawych świata, kultury i obyczajów, dla wędrujących naprawdę, ale i w zaciszu własnego domu.
Wydawnictwo Nowy Świat
sara24