Zdrowe pożywienie

  • 2

Zdrowe pożywienie nie musi być nudne, ciężkie w przygotowaniu, niesmaczne. Przeciwnie - może nas zaskoczyć bogactwem smaków i tym, jak potrafi wpłynąć na nasze samopoczucie.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Zdrowe pożywienie
Alchemia to nauka znana juz w starożytności, oparta na koncepcji czterech elementów, które tworzą wszechświat. Ci, którzy się nią zajmowali chcieli wynaleźć eliksir życia, coś, co zapewni długowieczność. Dziś wiemy, że nie można żyć wiecznie, ale można długo i zdrowo. Może nam w tym pmóc książka Bożeny Żak-Cyran "Alchemia pożywienia"

      Autorka od ponad 20 lar zajmuje się zdrowym odżywianiem, dietą i odżywczymi właściwościami pożywienia. Mając za sobą  wieloletnią pracę autorka opiera przedstawiane przez siebie zasady żywienia na zasadach makrobiotyki i chińskim modelu pięciu przemian. Uważa, że nie powinnismy ignorować przyrody i cyklu pór roku, gdyż wszystko ma wpływ na nasze samopoczucie i zdorwie, a ono z kolei, ma wpływ na wszysgtkie dziedziny naszego życia.

      Nie można korzystać z danej diety nie poznając wcześniej jej zasad. Autorka przedstawia więc na pierwszych kartach swojej książki poszczególne składniki pokarmowe - w czym można jej znaleźć, za co odpowiadają i na co mają wpływ. Dzięki temu, może określić, co jest najbardziej potrzebne naszemu organizmowi. Możemy się również dowiedzieć, czym jest równowaga kwasowo-zasadowa i jak zastępować poszczególne artykuły tymi, które mają większą wartość odżywczą.

      Kolejne rozdziały to informacje o pogrupowanych produktach żywieniowych dopełnione przepisami zawierającymi owe produkty. Czytając je możemy się dowiedzieć, że zboże to najlepsze źródło energii, warzywa strączkowe mają właściwości lecznicze, a orzechy i oleje tłoczone na zimno są dostawcą najlepszych tłuszczów. Pomysłowe i smaczne przepisy pozwolą nam wykorzystać tę wiedzę w kuchni.

      Dodatkową atrakcją książki jest dołączona do niej płyta dvd, na której znajduje się instruktaż domowego wypieku chleba, który dzięki swym składnikom jest zdrowszy niż ten, który kupujemy w sklepie.

Wydawnictwo Galaktyka