Gujawa inaczej gruszla i jej wlaściwości

Gujawa zwana jest też gruszlą, to tropikalny owoc pochodzący z Ameryki Południowej. Ma słodko-kwaśny smak i intensywny zapach, który przypomina aromat gałki muszkatołowej.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Gujawa inaczej gruszla i jej wlaściwości
fot. Fotolia

Rośnie dziś we wszystkich krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Można spotkać owoce z białym miąższem albo czerwonym, to zależy, z jakiego rejonu są importowane.
Mają jadalny miąższ i pestki. Są kształtu gruszkowato-jabłkowego, skórkę mają jasno i ciemnozieloną. Spożywa się je na surowo, dodaje do sałatek, sosów owocowych zmiksowanych, do kremów, drinków. W lodówce można przechowywać dojrzałe owoce dwa dni.

Zawierają one cztery razy więcej witaminy C niż pomarańcza. Polecane są zimą, kiedy to zapotrzebowanie na tę witaminę jest większe. Mają właściwości przeciwzapalne. Są źródłem kwasu foliowego i dlatego polecane są kobietom w ciąży.
Zawierają magnez, który likwiduje zmęczenie i stres. Dbają o nasz mózg, dzięki zawartości witaminy B3 i B6, które poprawiają krążenie krwi i uspokajają komórki nerwowe. Są bogate w witaminę, która jest bezcenna dla naszego wzroku. Zawierają także błonnik, który zapobiega zaparciom.

Wystarczy zjeść dziennie jedną gujawę żeby oczyścić przewód pokarmowy. Obniża poziom cukru we krwi i mogą ją spożywać cukrzycy, bo ma niski indeks glikemiczny. Pomaga zachować równowagę miedzy potasem a sodem, dzięki temu reguluje ciśnienie krwi w organizmie.
Obniża także poziom trójglicerydów, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca. Chroni nas także przed czynnikami rakotwórczymi. Zawiera wiele silnych przeciwutleniaczy, które chronią przed wolnymi rodnikami.

Ekstrakty z niej wykorzystuje się w profilaktyce raka prostaty, piersi, płuc, jelita grubego. Ma także działanie przeciwzmarszczkowe dzięki witaminie A, C, beta karotenowi.


Odkrywamy najzdrowsze, egzotyczne owoce! >>>