Czarnuszka - właściwości i zastosowanie

  • 1

Pewnie nie raz słysząc to słowo, zastanawialiście się, czym tak naprawdę jest ta "czarnuszka"? Warto dowiedzieć się więcej na jej temat, gdyż o jej wpływie na nasz organizm można mówić w samych superlatywach. Przeczytajcie, dlaczego!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Czarnuszka - właściwości i zastosowanie
fot. czarnuszka

Te małe czarne nasionka są bogatym źródłem tłuszczu. Poprzez ich tłoczenie na zimno otrzymuje się olej, który w czasach starożytnych nazywany był złotem faraonów. Oleju tego nie powinno się podgrzewać, natomiast wykazuje właściwości lecznicze.

Czarny kminek, bo tak również nazywa się czarnuszkę, polecany jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach, kaszlu. Stosowany jest w terapii chorób autoimmunologicznych, a także przy chorobach takich jak toczeń rumieniowaty i reumatyzm. Wykorzystuje się go też w leczeniu alergii, grzybic, łuszczycy, trudno gojących się ran.

Olej z czarnuszki zawiera do 28% kwasów nasyconych, w tym od 8% do 16% kwasu palmitynowego i około 5% kwasu stearynowego. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia oraz systemu odpornościowego. Jego właściwości zostają wykorzystywane w leczeniu różnych zaburzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, dolegliwości żołądka i jelit, nerek i wątroby.

Stosowany w aromaterapii wycisza, pomaga złagodzić stres, wspomaga proces prawidłowego snu. Chroni przed poparzeniami słonecznymi i łagodzi je. Zapobiega uszkodzeniom, które wywołuje naświetlanie promieniowaniem jonizującym - stosowane w radioterapii. Wykazuje silnie działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne.

Reguluje poziom cukru we krwi. Ma działanie antynowotworowe. Przeciwdziała łysieniu, hamuje wypadanie włosów, pozwala pozbyć się łupieżu i spowodowanego stanem zapalnym swędzenia. Reguluje miesiączkowanie, wspomaga laktację u matek karmiących.

Czarnuszkę można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Zmielona zastępuje pieprz - jest od niego zdrowsza, bo nie zakwasza organizmu. Ziarna można dodać do pieczonego chleba, do ciast; można stosować ją jako posypkę do zup, sałatek, kanapek, bigosu, do kiszonych warzyw.

Zmielone ziarna można pić w postaci naparu (można osłodzić go miodem). Zewnętrznie można smarować skórę, włosy. Polecam także nalewkę - wystarczy pół szklanki zmielonych nasion zalać szklanką alkoholu 40 % i odstawić na tydzień. Po upływie tego czasu przelać przez gazę i można pić.