Październik miesiącem pizzy

Królowa fast food’ów: pizza. To właśnie ona, najczęściej gości na naszych stołach jako forma przekąski lub dania. Uwielbiają ją wszyscy, dzieci i dorośli. Ale czy wiecie skąd pochodzi? A może wiecie jaka powinna wyglądać idealna pizza? My znamy już odpowiedź. Sprawdźcie!

         
ocena: 4/5 głosów: 6
Październik miesiącem pizzy
Włochy nie tylko słyną z krzywej wieży w Pizzie ale również, z najpopularniejszego dania dzisiejszych czasów: pizzy. Oprócz podstawowych odmian tego dania każdy kucharz nazwie i przygotuje nam pizze taką, jaką uważa za najlepszą. Poniżej, zaprezentujemy Wam najważniejsze informacje, które warto wiedzieć na temat tej włoskiej specjalności.

Historia Pizzy
Placki chlebowe są najstarszym daniem przygotowywanym przez człowieka. Z początku niezbyt doskonałe, lecz z biegiem czasu dodawano co rusz nowych składników, które poprawiały smak chlebków.  Placki, były już bardzo dobrze znane w czasach starożytnych, przez co posiadają rozmaite nazwy oraz sposoby podawania i przygotowywania. Warto jednak pamiętać, że są one daniem charakterystycznym rejonu śródziemnomorskiego.

Perscy żołnierze króla Dariusza Wielkiego, piekli chlebki na tarczach, a później nakładali ser,  „focaccia” sięga kultury Etrusków, „coca” typowa dla Katalonii, turecka „pide”, a może indiańska „Paratha” lub niemieckie „Flammkuchen”. Wszystkie nazwy sprowadzają nas do jednego: placki chlebowe. Najsłynniejsze są jednak greckie „pity”, które są następstwem dawnych „plakuntosów” podawanych z rozmaitymi ziołami.

Dlatego, mówi się, że to starożytni Grecy stworzyli pizzę , czyli płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem i posypane ziołami. Pizza ze starożytnej Grecji przybyła do starożytnego Rzymu, ok 500 lat p.n.e.  Natomiast, w XVII wieku w Neapolu podstawowym elementem każdej pizzy był sos pomidorowy.

                                                 
                                                  zdjęcie: Fotolia

Rodzaje pizzy

Obecnie mamy szeroki wybór pizzy. Zaczynając od słodkich kończąc na słonych. Warto jednak pamiętać, że są rodzaje sztandarowe, które nie mogą być zmieniane. Oto najpopularniejsze z nich:

I. Pizza neapolitańska (alla napoletana)

Jej kolebką jest włoska stolica pizzy – Neapol. Pizze wykonuje się jedynie z prostych i świeżych produktów. Alla napoletana charakteryzuje się duża ilością sosu na cienkim 3 mm cieście, małą ilością sera oraz dodatkiem: surowych pomidorów najlepiej San Marzano, mozzarelli ( najlepsza di Bufala Campana) oraz świeżej bazylii i oliwy z oliwek. Obecnie istnieją również trzy odmiany pizzy neapolitańskiej:
               
                - Marinara: dodatkiem są pomidory, czosnek, oregano, oliwa z oliwek
                - Marghertita: zawiera pomidory, krojoną mozzarellę, oliwę z oliwek
                - Margherita Extra: robiona z pomidorów, mozzarelli di Bufala Campana, bazyli i oliwy z oliwek.

II. Pizza sycylijska (pizza siciliana)

Pizza o cieście nieprzekraczającym 3 cm, pieczona w prostokątnej blasze, wywodząca się z Sycylii. Charakteryzuje ją mnóstwo dodatków na wierzchu w postaci anchois, cebuli, pomidorów oraz rozmaitych ziół. Do pizzy sycylijskiej wykorzystuje się sos pomidorowy oraz ser o wyrazistym smaku, choć zdarzają się odmiany bez zawartości sera.

III. Pizza typu Lazio (tipo di pizza del Lazio)

Jedna z najpopularniejszych odmian pizzy we Włoszech oraz na świecie.  Istnieją dwa główne rodzaje tej pizzy. Pizza al Taglio, która sprzedawana jest na wynos. Jej grubość waha się między 1-2 cm oraz krojona jest nożem. Pieczona jest przeważnie w piecach elektrycznych oraz sprzedawana na wagę. Drugim głównym rodzajem jest Pizza Rustica, która podawana jest w restauracjach. Pieczona jest najczęściej w piecach opalanych drewnem i serwowana w tradycyjnym okrągłym kształcie. Grubość wynosi maksymalnie 1,5 cm. Pizza typu Lazio podawana jest bardzo często w ostrymi dodatkami. Do tej odmiany pizzy zaliczamy również rodzaje:

                - Romana: z dodatkiem pomidorów, sera mozzarelli, anchois, oregano oraz oliwy z oliwek
                - Viennese: zawiera ser mozzarella, pomidory, kiełbaski, oregano oraz oliwę z oliwy
                - Capriccioso: robiona z sera mozzarella, pieczarek, gotowanej szynki, karczochów, oliwek oraz oliwy z oliwek
                - Quattro formaggi: zawierająca pomidory oraz sery: mozzarellę, stracchino, gorgonzola, fontina
                - Quattro stadion: zawiera te same składniki co pizza caproccioso lecz nie są one zmieszane.

IV. Pizza biała (pizza blanca)

Zwana jest ona białą ze względu na brak sosu pomidorowego, który został zastąpiony białym sosem na bazie mleka lub pesto. Charakteryzuje ją bardzo łagodny smak. Bazowymi składnikami białej pizzy jest świeży rozmaryn, zwiększona ilość oliwy z oliwek ser typu raclette lub gruyere.  Często dodaje się cebulę oraz inne warzywa.
 
                                               
                                                 zdjęcie: Fotolia

A to ciekawe, że…

- największa pizza przygotowana była w hipermarkecie Norwood Pick’n’Pay w Johannesburgu, i miała 37,4 metra średnicy;

- Lucy Clough z Pizzerii Domino w Feltham pod Londynem osiągnął rekord w dostawie pizzy. Pizza została upieczona 17 listopada 2004r. a dostarczona 19 listopada 2014r. do amerykańskiego Melbourne. Włoski przysmak przebył dystans  10 532 mil;

- najdroższa pizza przygotowana przez Dominico Croll’a była warta 2 745 dolarów. Zawierała ona sos z suszonych na słońcu pomidorów, szkocki wędzony łosoś, medaliony z dziczyzny, jadalne złoto, marynowany w koniaku homar i nasączony szampanem kawior. Ponadto, pizza była w kształcie serca;

- co rok w USA sprzedawane są 3 miliardy pizzy, a kolejne 2 miliardy na całym świecie oraz 1 miliard pizz jest mrożonych;

- codziennie sprzedawanych jest ok 11,5 miliona pizz;

- najbardziej ekstrawagancka pizza dostępna jest w Nino’s Bellissima w Nowym Jorku. Na wierzchu znajdziemy: sześć rodzajów kawioru, dymkę, świeżego homara, śmietanę creme freche. Pizza nazwana jest Luxury Pizza i kosztuje 1 000 dolarów;

- październik został ogłoszony miesiącem pizzy.