Bez ogromnej ilości chemii, często produkowane w małych gospodarstwach ekologicznych, świeże, bez dodatkowych opłat przewiezienie z zagranicy. Polecamy trzy polskie produkty.
- Historia wypieku chleba w naszej rodzinie sięga roku 1903, kiedy to babcia Waleria zaczęła piec chleb. Po czterdziestu latach wypiekiem zaczęła zajmować się moja mama Józefa. Od 1995 roku wypiekam chleb ja” – tłumaczy na swojej stronie Agnieszka Gajda-Sokołowska. Chleb żytni mały, duży, żytni razowy z ziarnami soi, siemienia i słonecznika, dietetyczny, czosnkowy, cebulowy, z dynią orkiszowy, z czarnuszką i wiele innych – wybór jest ogromny. Prosto z pieca wypalanego drewnem olchowym i brzozowym. Receptura nie zawiera konserwantów. Można kupić go w specjalnie oznaczonych budkach z logo „Prawdziwy Chleb”. Adresy na stronie internetowej: www.chleb.sfera.pl
Miód
Pszczelarstwem rodzina Fujarskich zajmuje się od trzech pokoleń. Pasieka, która liczy ponad 600 rodzin pszczelich, umiejscowiona jest w obrębie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Miód Drahimski został wpisany 1 czerwca 2006 roku na Listę Produktów Tradycyjnych jako pierwszy produkt w województwie zachodniopomorskim. Wielbiciele miodów bardzo ucieszy ich wybór: wrzosowy, lipowy, gryczany, rzepakowy, wielokwiatowy.
Informacje: www.pasiekafujarskich.pl
Soki
Kolejna kulinarna tradycja rodzinna. Pod koniec XIX wieku przodek Izabeli Płonki - Bolesław Kościelak (1885-1949) był znany w Wielkopolsce z prowadzenia szkółek drzew owocowych. Dziś tłocznia jest w pełni zmechanizowana i produkuje 11 różnych smaków Domowych Soków. Produkcja odbywa się na niedużą skalę, gdyż metoda tłoczenia i wyciskania przez naturalne wiklinowe przekładki jest dość kosztowna i czasochłonna. Pyszne, zdrowe, naturalne. Można zamawiać przez Internet.
www.domowesoki.pl