Internetowe serwisy kulinarne w PBI

PBI (Polskie Badania Internetu) opublikowały wyniki badań internautów na temat Internetowych serwisów kulinarnych wrzesień 2011

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Internetowe serwisy kulinarne w PBI
Na gotujmy.pl mamy więcej przepisów

Raport PBI w kilku miejscu wspomina o Gotujmy.pl, m.in w kontekście większej liczby przepisów w stosunku do onet.gotowanie.pl: 

"Najpopularniejszy serwis kulinarny gotowanie.onet.pl ma ich w swojej ofercie ponad 50 tysięcy, a drugi co do popularności gotujmy.pl 70 tysięcy.
" (dane dotyczące popularności  z Megapanel lipiec 2011)

W raporcie wspomniany jest także system punktacji, zdobywania rang oraz wymiany nagród w programie Gotujmy z Nagrodami:

"Serwis gotujmy.pl zachęca swoich użytkowników do aktywności nagradzając ich punktami, które mogą później zostać
wymienione na nagrody. Punkty przyznawane są za dodawanie przepisów, artykułów, wypowiedzi na forum.
Zdobywając kolejne punkty awansujemy także w randze. Kariera w serwisie zakłada dziewięć stopni od „Kuchcika”
do „Platynowego Eksperta Gotujmy.pl”.


Ciekawe treści i funkcje

W dalszej części raport opisuje inne funkcjonalności gotujmy.pl porównując je z pozostałymi portalami kulinarnymi:

Poza bogatą bazą przepisów na serwisach kulinarnych znajdziemy także artykuły i porady związane zarówno z przyrządzaniem potraw jak i wykraczające poza tematykę samego gotowania. Tak więc możemy znaleźć zarówno wskazówki jak przyrządzić domowy makaron, dobrze umyć lodówkę ale również jak zorganizować przyjęcie, dobrać odpowiednie menu a także na co zwrócić uwagę kupując płytę grzewczą.

Wiele serwisów ma też specjalne działy dotyczące diet (gotujmy.pl, gotowanie.onet.pl, mojegotowanie.pl), a jeden z serwisów umożliwa nawet zadanie pytania specjaliście dietetykowi (kuchnia.wp.pl).

Inne ciekawe funkcjonalności i treści na serwisach kulinarnych:

• Kalkulator przeliczający miary pojawiające się w przepisach (uwielbiam.pl)
• Słowniczek pojęć kulinarnych (gotowanie.onet.pl, ugotuj.to)
• Wiadomości i wydarzenia kulinarne (gotujmy.pl)
• Apetyczne tapety na pulpit z kalendarzem (kwestiasmaku.pl)
• Recenzje restauracji (gotujmy.pl, kuchnia.o2.pl)
• Konkursy (gotujmy.pl, gotowanie.onet.pl)
• Ulubione potrawy gwiazd (gotujmy.pl)


Na podsumowanie raport przytacza wyniki oglądalności serwisów:

Ponad milion użytkowników

W lipcu najpopularniejszymi serwisami kulinarnymi były serwisy gotowanie.onet.pl oraz gotujmy.pl Obie witryny odwiedziło ponad milion Internautów.

Internet to popularne źródło wiedzy o kulinariach

Jak widać gotujmy.pl staje się banchmarkiem dla pozostałych witryn kulinarnych, a konkurencja bacznie się nam przygląda. W raporcie podkreślono też, że rola Internetu jako źródła informacji i inspiracji w gotowaniu staje się coraz większa. Co 5-ty Polak sięga do Internetu w poszukiwaniu przepisów. Już teraz Internet jest popularniejszym źródłem informacji z tej dziedziny niż pozostałe media.

"Większości internautów zdarza się czerpać inspiracje do przygotowywanych przez siebie dań z internetu. Respondenci przede wszystkim korzystają z własnego doświadczenia, jeśli jednak sięgają po pomoc najczęściej szukają jej właśnie w internecie. Dopiero w dalszej kolejności sięgają do innych źródeł informacji książek, gazet, telewizji czy rad znajomych."

Zaprezentowane w raporcie dane pochodzą z badania Megapanel PBI/Gemius lipiec 2011 oraz sondażu zrealizowanego przez Polskie Badania Internetu we wrześniu 2011. Sondaż PBI „Serwisy kulinarne” zrealizowano na próbie 510 internautów w wieku 18-54 lata.

Wyniki badań zostały omówione w artykule Internauta od kuchni w serwisie marketing przy kawie, oraz w artykule Serwisów kulinarnych coraz częściej szukamy w sieci na witrynie DI Dziennik Internautów Pełna wersja raportu: Internetowe serwisy kulinarne.