Jak działa zakaz palenia w gastronomii?

  • 1

Zakaz palenia w lokalach miał wziąć w obronę biernych palaczy. Jakie są efekty ustawy po 4 miesiącach od jej wprowadzenia w życie?

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak działa zakaz palenia w gastronomii?
W efekcie wejścia w życie restrykcji całkowity zakaz palenia wprowadzono w większości lokali (79,7%), tylko w co piątym wydzielono sale dla palących lub palarnie.

Warunki pracy barmanów i kelnerów poprawiły się, ale nie wszędzie.

Wiele mówiło się o zakazie palenia w kontekście gości, ale prawdziwą ulgę odczuli przede wszystkim pracownicy gastronomii. Pracownicy lokali (barmani, kelnerzy) byli dotychczas permanentnie narażani na bierne palenie w miejscu pracy. Żadna wentylacja nie jest na tyle skuteczna, by uwolnić powietrze od szkodliwych substancji zawartych w dymie tytoniowym, a prawo w Polsce stanowi, że każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Prawie trzy czwarte (73,9%) pracowników lokali gastronomicznych popiera wprowadzenie zakazu palenia, a niemal połowa dostrzega pozytywne skutki tej decyzji dla swojego zdrowia i samopoczucia, jak wynika z badania przeprowadzonego wśród pracowników krakowskich lokali gastronomicznych przez Stowarzyszenie Manko.
„ Pracownicy lokali gastronomicznych i rozrywkowych dzięki nowelizacji ustawy mogą swobodnie oddychać, co przekłada się również na oszczędności dla pracodawców i budżetu państwa. Nowe prawo zapewnia lepszą ochronę zdrowia branży, w której pracuje w Polsce około 252 500 osób – komentuje Magdalena Petryniak – koordynator kampanii Lokal Bez Papierosa.pl

Wydzielone miejsca dla palących to fikcja. Jak wynika z wyrywkowych badań pomiaru stężenia nikotyny w lokalach, wykonanych przez dr n. farm. Macieja Goniewicza ze Śląskiego Uniwersytetu  Medycznego zdecydowanie poprawiła się jakość powietrza tylko w tych lokalach, w których  regulacje prawne są ściśle przestrzegane. Niestety w przypadku 40% lokali niewiele się zmieniło, gdyż nie są one dostosowane do wymogów ustawy.
Źródło: PAP