Jak należy odżywiać się po wycięciu migdałków?

  • 3

Wielu osobom problemy z migdałkami kojarzą się przede wszystkim z dziećmi. To błąd - dorośli również borykają się z tym problemem. Kiedy migdałki są chore, często dopada nas angina - powinny zostać wycięte, gdyż atakują stawy, serce a nawet uszy i prowadzą do przewlekłych stanów zapalnych. Jak należy odżywiać się po takim zabiegu?

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Jak należy odżywiać się po wycięciu migdałków?
fot. Fotolia

Jak każdy zabieg chirurgiczny, wycięcie migdałów nie jest niczym przyjemnym. Choć mogłoby się wydawać, że „to nic takiego”, w praktyce chory dochodzi do siebie przez okres dwóch tygodni. Jak pewnie możecie się domyśleć, największym problemem po takiej ingerencji w ciało jest jedzenie.

Niektóre osoby całkowicie rezygnują z posiłków przez kilka dni; osobiście uważam, że to błąd - gardło od razu powinno być przyzwyczajane do pokarmów. Pierwsza doba, w 4 godziny po to przede wszystkim płyny - można zacząć pić wodę, rumianek, herbatę.

Należy robić to małymi łyczkami, płyny powinny mieć letnią temperaturę - gardło musi być nawilżone (nie można dopuścić do jego przesuszenia). Pewnie zastanawiacie się, jak w takim wypadku można spać, skoro trzeba dbać o gardło? Nie można.

Dopiero kolejnego dnia można spróbować jeść, ale tylko pokarmy płynne i miękkie. Odżywianie takimi produktami powinno trwać około tygodnia. W tej sytuacji serki i jogurty to najlepsze rozwiązanie (ważne - byle nie owocowe!). Przez dwa tygodnie nie wolno jeść owoców ze względu na kwas - dozwolone są jedynie banany, niestety nie wszyscy je tolerują.

Na śniadanie polecam wszelkie płynne kaszki na wodzie lub mleku, płatki owsiane, miękki kawior, wędlinę (zmiksowaną blenderem), pasty. Chyba nie muszę wspominać o tym, że na czas rekonwalescencji trzeba zapomnieć o przyprawach. Zbyt duża ilość soli też nie wskazana.

Zupy jarzynowe zmiksowane z kurczakiem, puree ziemniaczane czy jajko w koszulce to propozycje obiadowe. Warzywa również są dozwolone - najważniejsze aby były gotowane i miękkie, jednak przez pierwsze cztery dni polecałabym raczej zupy.

Na kolację - podobnie jak na śniadanie - polecam pasty czy kawior. Można jeść lody, byle nie owocowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest siemię lniane, które odpowiednio przygotowane można pić. Ma właściwości łagodzące i gojące, a ze względu na swoją konsystencję dosłownie „samo spływa do gardła” - nie trzeba ‘męczyć się’ z przełykaniem. Łagodzi lepiej niż woda czy rumianek!

Polecam przygotować płyny w czterech różnych kubkach - herbatę, rumianek, wodę i siemię lniane. Pijemy je na zmianę - płyny wystygną i nie będzie konieczności czekania na kolejną porcję napojów.

Ważne! Ze względu na podrażnienia, przez tydzień po zabiegu nie można myć zębów pastą - używamy w tym celu samej wody.

Dowiedz się więcej na temat zapalenia migdałków >>>