Jak piją kobiety?

Piwo czy wino? Do kolacji czy samotnie przed telewizorem? Jak często?

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak piją kobiety?
Okazji do wypicia jest wiele – rodzinne święto, imieniny brata, spotkanie z przyjaciółką ze szkolnej ławki. Coraz częściej jednak płeć piękna topi w alkoholu własne smutki, żale i roztargnienie pijąc samotnie w zaciszu czterech ścian. Choć nadal kobiety piją ogólnie 4,5 razy mniej niż mężczyźni, częstotliwość wzrasta, zwłaszcza wśród pań w wieku 19-39 lat. Z badań wynika, że skłonne do alkoholowych napojów są nie tylko panny, osoby po rozwodzie czy bezrobotne, ale także kobiety z wyższym wykształceniem, na dobrych stanowiskach, bez problemów materialnych. Pozytywna informacją jest to, że 98% kobiet spożywa alkohol w sposób odpowiedzialny i zazwyczaj decyduje się na lżejsze rodzaje, typu piwo i wino.

Jak alkohol działa na mężczyzn, a jak na kobiety?

Nie ma w piciu nic złego, dopóki zachowany jest umiar. Wiele kobiet przekracza jednak granicę, nie wiedząc, że ze względu na różnice biologiczne alkohol bardziej toksycznie wpływa na organizm kobiecy niż męski, zwiększając ryzyko negatywnych konsekwencji nadmiernego picia.

Stężenie alkoholu we krwi zależy przede wszystkim od ilości wypitego trunku oraz masy ciała osoby pijącej. Zazwyczaj waga kobiet jest mniejsza niż w przypadku mężczyzn, ale biorąc nawet pod uwagę panią ważącą tyle samo, co mężczyzna, w przypadku wypicia jednakowej ilości alkoholu jej organizm otrzyma go 40 % więcej. Jak to się dzieje?

Organizm kobiety ma o 10% więcej tkanki tłuszczowej niż organizm mężczyzny i mniej płynów w organizmie, dlatego też ta sama ilość alkoholu zostaje tu rozpuszczona w mniejszej ilości płynów w stosunku do masy całego ciała. Dodatkowym czynnikiem intensyfikującym wchłanianie alkoholu przez płeć piękną są estrogeny.

Kobiecy żołądek zawiera mniejszą ilość enzymów odpowiedzialnych za odpowiednie metabolizowanie napojów procentowych, przez co większa ilość alkoholu trafia do wątroby i powoduje jej szybsze niszczenie.

Alkohol powoduje u kobiet silniejsze dysfunkcje mózgu. Powoduje zakłócenia zdolności psychomotorycznych, takich jak na przykład prowadzenie samochodu, w stopniu większym niż w przypadku płci męskiej.

Pijące nadmiernie kobiety bardziej narażone są na osłabienie funkcji poznawczych oraz wahania nastroju, często prowadzące do zaburzeń o charakterze lękowym lub depresyjnym.

Kiedy zaczyna się ryzyko?

Nigdy nie da się ściśle określić, po jakiej ilości alkoholu zadziała on na organizm. Jest tak ze względu na wiele czynników mających wpływ na naszą odporność alkoholową danego dnia – są to między innymi: waga, ilość i jakość zjedzonego pożywienia, czas spożycia posiłku, stan zdrowia, przyjmowane lekarstwa, czas od ostatniego spożywanego posiłku itd.

Należy o tym pamiętać zwłaszcza, że zwiększone ryzyko szkód zdrowotnych pojawia się u kobiet znacznie szybciej niż można by było przypuszczać. Przy kilkumiesięcznym spożyciu powyżej dwóch standardowych porcji alkoholu dziennie (czyli kieliszek wina, 60 ml wódki lub półlitrowe piwo) mogą pojawić się zaburzenia zdrowia takie, jak u mężczyzn pijących więcej niż dziewięć porcji dziennie.

Rola emocji

Kobiety są istotami reagującymi silniej emocjonalnie niż mężczyźni. Z tego względu coraz częściej kampanie społeczne kierowane są bezpośrednio do kobiet. Na stronie „Alkohol i kobiety” można znaleźć specjalnie stworzony poradnik dla pań, w którym zawarte są informacje o tym, w jaki sposób rozwiązywać problemy alkoholowe z bliskimi czy tez jak rozmawiać z dziećmi na temat bezpiecznego spożywania alkoholu.

Zdaniem ekspertów

Strona „Alkohol i kobiety” opiera się na wiedzy ekspertów, zajmujących się badaniami związanymi ze zdrowiem, rodzicielstwem, prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu, politykami alkoholowymi, nadmierną ilością spożywanego alkoholu. Specjalna podstrona dla kobiet należy do strony stworzonej przez Kompanię Piwowarską, www.abcalkoholu.pl – jest to polska wersja strony www.talkingalcohol.com. Została ona opracowana przez jednego z największych producentów piwa na świecie, SABMiller.