Co to jest bukiet, a co to aromat wina?
Ekstrakt wina to suma składników w nim rozpuszczonych. Składniki te, wpływające na smak , zapach i kolor wina. Pochodzą od winogron z których wino powstaje, od miejsca w którym dojrzewa i są zależne od wieku wina. Jeśli w winie rozpoznawalna jest duża ilość różnych zapachów, szczególnego pochodzenia, mówimy wtedy o bukiecie wina. W prostych trunkach, nie zbyt bogatych w zapachy, wyróżniamy raczej aromat.
Dlaczego wino pachnie stajnią i ropą naftową?
Często, język, w którym znawcy wina mówią o swoim ulubionym trunku jest niezbyt zrozumiały dla przeciętnego zjadacza chleba. No bo, niby dlaczego wino pachnieć ma skórą lub, co gorsza, ropą naftową? Na ekstrakt wina składa się wiele substancji chemicznych (estrów, kwasów lotnych, etc.). Część z nich pochodzi od winogron, z których wino zostało zrobione, część powstaje w procesie fermentacji, część w procesie dojrzewania. Zamiast mówić, że wino pachnie octanem izoamylu lub maślanem butylu mówimy, że w jego bukiecie wyczuwalny jest zapach bananów lub ananasa.
Czym najczęściej pachnie wino?
Białe wina pachną przeważnie jabłkiem, cytryną, gruszką, morelą. Dobrej klasy wina białe cechuje także zapach ropy naftowej, tostów, orzechów laskowych, masła. Wina czerwone kojarzone są najczęściej z wonią czarnej porzeczki, maliny, rzadziej kakao, gorzkiej czekolady, kawy, dymu, skóry.
Czym nie powinno pachnieć wino?
Zapachy w winie niepożądane to pot, jaja, zgnilizna, zapach starej piwnicy, czosnku czy octu. Wszystkie one świadczą o tym, że wino jest zepsute i nienależny go pić.
Jak pachnie stare wino?
Zapach wina ewoluuje z czasem. Młode wina pachną świeżymi owocami i kwiatami. W winach kilku letnich czuć zapach konfitur i dżemów owocowych. W winach bardzo dojrzałych poczujemy suszone owoce, tytoń. Obok tych aromatów pojawią się zapachy zwierzęce (stajnia, siodło, mokry pies, cybet, obornik, piżmo).
Co dodaje się do wina, by pachniało bananami?
Niczego się nie dodaje. Wino może powstać jedynie z winogron oraz drożdży, w rzadkich przypadkach dozwolone jest dodawanie cukru w specjalnej postaci. Oprócz tych składników oraz niewielkiej ilości siarki, która konserwuje trunek, do wina nie wolno dodawać żadnych innych składników. Jego smak i zapach zależy wyłącznie od jakości surowców i sposobu produkcji.
Co to są wina wzmacniane?
To wina, do których dodano niewielką ilość alkoholu (brandy, spirytusu) pod koniec fermentacji, w celu jej zatrzymania. Mają przeważnie wyższe stężenie alkoholu (18-20%) i niezależnie od koloru możemy podawać je lekko schłodzone. Do najbardziej znanych win tego typu należą np. Porto, Sherry, Marsala.
Co ma wspólnego wino korkowe z korkiem?
Wino korkowe lub zapach korka w winie to wada, która sprawia, że trunek nie nadaje się do picia. Pachnie on stęchlizną, starym ziemniakiem, mokrą tekturą i równie nieprzyjemnymi aromatami. Choroba, która powoduje powstanie tego typu aromatów dotyczy właśnie korka, a dokładniej korków naturalnych. Bakterie atakują korek, wydzielając związek o nazwie trójchloroanizol.
Przemysław Ziemichód