Najpopularniejszymi wekami są przetwory na słodko: dżemy, konfitury, powidła i marmolady. Na słono często marynujemy, konserwujemy i kisimy. Ponadto, słoikujemy też surówki warzywne, zupy, a co niektórzy nawet mięsa.
Po pierwsze słoik
Pamiętajcie, do przetworów należy porządnie umyć słoiki wraz z przykrywkami, a następnie je wyparzyć i wysuszyć. Możecie wyparzyć je gorącą wodą lub gotować je wlewając na początek lekko chłodną wodę, aby nie pękły.
Po drugie: pasteryzacja
Znane są dwa rodzaje pasteryzacji w garnku i w piekarniku. Ale zanim do tego przejdziemy, musimy wybrać najlepsze owoce, warzywa czy grzyby na przetwory oraz dobrać do nich odpowiednie dodatki. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknijcie w naszą infografikę.
Warto wiedzieć
Warto wiedzieć, że w wyniku działania wysokiej temperatury, zawekowane produkty tracą witaminy. Plusem jest jednak zwiększająca się zawartość błonnika i soli mineralnych. Pasteryzowane warzywa lub owoce są wyjątkowo zdrowe pod warunkiem, że nie dodamy do nich dużych ilości cukru. Surowe składniki możemy też zakonserwować bez procesu pasteryzacji, dodając substancje słodzące.
Klikając w naszą infografikę, zobaczycie krótką instrukcję, która pokazuje, jak robić domowe przetwory!
Jak zrobić przetwory? - infografika
Słoikowanie, wekowanie, kiszenie czy marynowanie znane jest wszystkim. To sposoby na uzyskanie pysznych domowych przetworów. W naszej infografice, pokazujemy jak prawidłowo tworzyć i przechowywać przetwory. Sprawdźcie!
ocena: 5/5 głosów: 6