Jak samodzielnie zrobić izotonik?

Mimo, iż od napojów wzmacniających dla aktywnych aż uginają się półki, ich składu i wartości możemy być pewni jedynie gdy samodzielnie je przygotujemy. W artykule przedstawimy Wam jak zrobić napój izotoniczny, który zregeneruje i uzupełni w elektrolity.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak samodzielnie zrobić izotonik?
fot. Fotolia
Przepis na domowy izotonik

Produkcja domowych napojów izotonicznych ma ogromne plusy: są one tanie, a produkty końcowe w przeciwieństwie do sklepowych nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników i ulepszaczy smaku. Dodatkowo, urozmaicić je można o ulubiony dodatek - jedni lubią sok z cytryny, pomarańczy i grejpfruta, inni z truskawek, malin czy ananasów! Jak zrobić wartościowy i smaczny izotonik?

Do przygotowania smacznego napoju izotonicznego potrzebować będziemy: pół litra wody, 6 gram suszu zielonej herbaty (źródło dodającej energii teiny), dużej łyżki miodu (łatwo przyswajalna glukoza), pół grama soli kuchennej (najlepiej kamiennej lub himalajskiej gdyż zawierają najwięcej składników mineralnych) oraz 2 łyżek soku z pomarańczy (dodaje smaku i dostarcza witaminy C).

Zieloną herbatę zaparzamy i studzimy. Następnie dodajemy do niej miód, sól oraz sok z pomarańczy. Całość mieszamy i przelewamy do bidonu. Napój gotowy na trening!

Napój izotoniczny
Fot. Fotolia

Co to jest napój izotoniczny i co powinien zawierać?

Popularny izotonik to płyn, który swoją osmolarnością  jest zbliżony do osmolarności płynów ustrojowych ciała. Napój ten nawadnia więc organizm, a dzięki zawartym witaminom i elektrolitom wzmacnia go, szczególnie podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Aby napój izotoniczny spełniał swoją rolę, musi zawierać odpowiednie składniki w odpowiedniej proporcji i stężeniu. Najważniejszą zasadą jest, aby zawierał on co najmniej 75% energii pochodzącej z cukrów o wysokim indeksie glikemicznym.
 
Ten napój funkcyjny musi mieć w składzie również sód, który w dużym stopniu tracony jest z potem. Niezbędnym minerałem jest też potas - wspomaga bowiem funkcjonowanie układu mięśniowego, a ponadto reguluje gospodarką wodno-elektrolitową. Izotonik może być także wzbogacony o magnez i wapń!

Napój izotoniczny
Fot. Fotolia
 
Dla kogo izotonik?
 
Jak już wiadomo, izotonik to napój mający na celu odpowiednio nawodnić organizm, dostarczyć mu utracone minerały, witaminy i energię podczas wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego. Po preparaty te powinny więc sięgać sportowcy, wszystkie osoby regularnie trenujące na siłowni oraz intensywnie biegające. Napoje tego typu należy zacząć pić po upływie 30 minut od rozpoczęcia treningu. Po izotoniki wyjątkowo sięgać można też w trakcie upałów - z potem tracimy bowiem  znaczne ilości elektrolitów!
 
Sięgając po napoje funkcyjne należy wiedzieć, że nie wolno pić ich na co dzień zamiast wody. Obciążone nadmiarem elektrolitów nerki, prędzej czy później dadzą o sobie znać!

Izotoników odmawiać powinny też sobie osoby planujące zredukować tkankę tłuszczową - płyny te dostarczają bowiem dużych ilości cukrów, które podwyższają kaloryczność.

Napój izotoniczny
Fot. Fotolia
 
Dbacie o formę i regularnie trenujecie? Napój izotoniczny jest więc właśnie dla Was. Przygotujcie go według przepisu i podzielcie się z nami opinią na jego temat!