Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?

Sezon na truskawki i czereśnie dobiegł końca. Teraz czas, aby na naszych stołach zagościły śliwki. Dowiedz się jakie odmiany występują w Polsce i wybierz swoje ulubione.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?
Bluefre

To duże ciemnoniebieskie śliwki o aromatycznym, deserowym, a przy tym soczystym smaku. Mają niesymetryczne kształty w charakterze elipsoidalnym. Najlepszym okresem dla zbioru tej odmiany jest koniec sierpnia.  Są odporne na mróz i w znacznym stopniu na choroby co pomaga zachować im świeżość i wyrazisty smak.

Śliwka brzoskwiniowa

Znana również pod nazwą „Jerozolimska” to żółto-różowa kulista śliwka o dużych rozmiarach. Ich skórka jest miękka w barwie różowożółtej z ciemnoróżowymi rumieńcami. Miąższ również w kolorze żółtym o soczystym, korzennym smaku. Źle odchodzą od pestki za to są odporne na wiele chorób. Zdatne do zbiorów na przełomie lipca i sierpnia. Odmiana deserowa.

Diana

Odmiana podobna do węgierki zarówno pod względem smaku i wyglądu. Jest jednak nieco większa od swojej siostry. Dostępna już w trzecim tygodniu lipca. Jest dość trudna w utrzymaniu ponieważ jej drzewa łatwo obumierają zimą.

Lepotica

To ciemno-granatowa odmiana śliwki węgierki. Jej drzewo rośnie średnio silnie tworząc dość bujnął i zwartą koronę.  Miąższ w przeciwieństwie do skórki tych owoców jest zielonkawy i bardzo soczysty, jednak o smaku przeciętnym. Dobrze odchodzi od pestki. Odmiana samopylna występująca na początku sierpnia.

Opal

Krzyżówka ‘Renkloda Ulena’ z ‘Early Favourite’. Drzewa rośnie bardzo silnie tworząc stożkowatą koronę. Skórka owocu początkowo żółto-zielona, w okresie pełnej dojrzałości żółta z fioletowym rumieńcem. Miąższ charakteryzuje się żółtą barwą i soczystym smakiem. Wrażliwość na mróz średnia. Samopylna odmiana występująca na początku sierpnia.

President

Ciekawa odmiana, której pochodzenie jest nieznane. Owoce tej odmiany są duże, smaczne, o granatowej skórce i miąższu zabarwionym na żółto. Dobrze odchodzi od pestki. Odmiana samopylna występująca od końca września przez cały październik.

Silvia

To odmiana rumuńska o bardzo dużym, kulistym wyglądzie. Jest dużą granatową śliwką o soczystym smaku. Pojawi się na drzewach w postaci zdatnej do spożycia w pierwszej dekadzie sierpnia.

Węgierka zwykła

Jej drzewa rośnie bardzo silnie tworząc stożkowatą, a następnie kulistą koronę. Śliwka węgierka owocuje regularnie i bardzo obficie. Owoce tej odmiany są średniej, wielkości w kształcie owalnym. Skórkę posiadają ciemnofioletową z białym nalotem. Miąższ występuje w różnych odcieniach żółci. Soczysta. Dobrze odchodzi od pestki. Odmiana samopylna dojrzewająca od połowy sierpnia do końca października.