Kulinarna mapa świata

Z jakim jedzeniem kojarzy Ci się każdy poszczególny kontynent lub kraj? Odtwarzając charakterystyczne smaki można stworzyć wyjątkową mapę świata.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Kulinarna mapa świata
fot. Fotolia
Nie od dziś wiadomo, że podróże uczą i inspirują. Zwiedzając świat poznajemy historię kolejnych krain, ludzi, ich obyczaje, lokalną kuchnię i charakterystyczne potrawy, a także produkty, jakie są w nich wykorzystywane. Każdy region na świecie ma swój niepowtarzalny klimat, w którym możliwa jest hodowla takich a nie innych zwierząt lub uprawa wyjątkowych roślin. Wszystko to sprawia, że dana miejscowość, kraj czy kraina odznacza się swoimi własnymi zwyczajami i upodobaniami kulinarnymi, które są atrakcją dla każdej osoby przybywającej z zewnątrz.

Mimo że mango, awokado albo ośmiornice możemy w dzisiejszych czasach bez problemu kupić w większości marketów, nadal są to dla nas w dużej mierze produkty egzotyczne. W naszym kraju nie jemy ich zbyt często ani nie potrafimy przygotować z nich zbyt wielu potraw, są jednak regiony na świecie, gdzie ich spożycie jest powszechne. Tam z kolei egzotycznym daniem może być nasz bigos albo ogórki kiszone.

Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie mapę geograficzną świata. A gdyby tak rzeki, góry, wąwozy, pustynie, miasta i miasteczka zamienić na charakterystyczne dla danego regionu potrawy albo produkty, których spożywa się tam najwięcej?

Właśnie taką kulinarną mapę świata stworzyli miłośnicy podróżowania i fotografii Caitlin Levin oraz Henry Hargreaves. Model wykonali z prawdziwych produktów spożywczych układając je na makietach z zarysem kontynentów i krajów. Rezultaty pracy są naprawdę imponujące.

Na ich mapie Stany Zjednoczone zrobione są z produktów kukurydzianych, a więc świeżej kukurydzy, gotowanej i wszelkich dań, które można z niej przygotować. Widzimy ciasto kukurydziane, chleb, chrupki itp. Afrykę wykonano głównie z różnych odmian bananów, Włochy – z pomidorów czerwonych, zielonych, suszonych i świeżych.

Australię tworzą krewetki, Chiny to makaron w wielu odmianach, Francja to rozmaite gatunki serów i bagietek. Kiwi, obrane i w skórce, układa się w zarys Nowej Zelandii, a Wielka Brytania zrobiona jest z poukładanych w rządki herbatników. Niezwykle kolorowe są Indie wykonane z najróżniejszych przypraw i Południowa Ameryka stworzona ze świeżych cytrusów.

Wyobraźcie sobie jak taka pyszna mapa musi smakowicie pachnieć! Zdjęcia projektu oraz całą kulinarną mapę świata ich autorstwa można podziwiać na stronie internetowej www.hargreavesandlevin.com.