Kuchnia chińska abc

Kuchnia chińska zawsze była rajem dla wegetarian. Co warto wiedzieć o niej więcej? Koniecznie przeczytajcie!

         
ocena: 3/5 głosów: 3
Kuchnia chińska abc
fot. Fotolia

Chińczycy od wieków mają jedno i to samo przeświadczenie: "To co jesz, wpływa nie tylko na twoje zdrowie, ale i umysł". I właśnie na tym zdaniu opierają swoją kuchnie.

Zanim może jednak zacznę, wspomnę tutaj o ich jednym z naczyń, mianowicie mam tutaj na myśl wok. Wok, czyli odmiana naszej patelni, swoim wyglądem nie odbiega od głębokiej misy. Coraz częściej w polskich domach spotykamy się z tym, że pani domu smaży na takim woku.
Warto się nad nim zastanowić, bo ma wiele zalet. Oprócz tego, że szybko się nagrzewa, to jego stożkowaty kształt pozwoli na smażenie dań na niewielkiej ilości oleju, dzięki czemu olej dotrze do każdego ze składników. Należy wcześniej wiedzieć, aby nim często potrząsać.

W kuchni chińskiej dominuje kilka podstawowych składników: makaron, ryż, warzywa i owoce oraz ziarna. Chińczycy lubią też mięsa. Ważnymi produktami są tutaj: pędy bambusa, kiełki fasoli mung, tofu i olej sezamowy.

W kuchni chińskiej ważne jest, aby wszystkie ich smaki, czyli słodki, gorzki, kwaśny, słony i cierpki, znalazły się w jednym daniu. Chińczycy mają też jedną zasadę, jeśli smażyć, to krótko i właśnie do tego wykorzystują wspomniany wcześniej wok.

W Chinach rozróżnia się 4 podstawowe kuchnie:
- SYCZUAŃSKA PIKANTNA- to kuchnia, w której stosuje się dużo przypraw typu chilli i papryka. Bardzo ważny jest tutaj pieprz syczuański. Wśród dodatków znajdziemy kwaszone warzywa i różne solone rzeczy.
- SZANGHAJSKA- czyli kuchnia słodka. Bardzo łagodna. Jej atutem są w szczególności dania ze skorupiaków i różnych odmian ryb.
- KANTOŃSKA- bardzo znana na naszym kontynencie. Specjalnością kuchni są np. skrzydełka w sosie mandarynkowym lub ryby, które smaży się na dużej ilości oleju z dodatkiem cebuli i imbiru.
- PEKIŃSKA- znajdą się tu przeważnie mięsa, m. in. jagnięcina czy baranina. Musi być tłusto. Bardzo fajnym daniem są bułeczki, które gotuje się na parze lub pierożki z dodatkami np. wołowiną lub warzywami. Wśród dodatków królują sosy z chili, octu lub sosu sojowego.

Jak sami widzimy kuchnia chińska też może być dobra. Warto się z nią bliżej zapoznać.

 
Polecamy: ciekawe przepisy kuchni chińskiej >>>