W kuchni tajskiej bardzo ważne jest zachowanie równowagi między odpowiednio skomponowanymi smakami: ostrym, słodkim, gorzkim, kwaśnym i słonym.
Powyżej zupa tom kha gai autorstwa Buni, kalmary ze świeżą kolendrą Kristofe oraz Chicken curry.
Najbardziej charakterystyczne składniki w kuchni tajskiej to: trawa cytrynowa, kolendra(głównie świeża), chilli, imbir, galangal i mleko kokosowe. Są to składniki, które w różnych konfiguracjach dodaje się do praktycznie każdej tajskiej potrawy.
Oczywiście podobnie jak w wielu krajach Azji tak samo i w sztuce kulinarnej Tajlandii występują różnice w zależności od regionu kraju. Na przykład jedna z flagowych potraw tajskich - kurczak z orzechami nerkowca w części Tajlandii podawany jest z sosem sojowym, a w innej kurczak jest przesmażony z warzywami i orzechami nerkowca - bez dodatku sosu sojowego.
Powyżej kurczak kokosowy z ryżem, czerwone curry z kurczakiem, tajska zupa z kurczakiem i mleczkiem i makaron z krewetkami po tajsku.
Jeżeli chodzi o charakterystyczne, odmienne niż u nas obyczaje związane z jedzeniem, to ciekawe jest to, że w Tajlandii widelec służy wyłącznie do nakładania jedzenia na łyżkę a dopiero z łyżki wkłada się jedzenie do ust. Natomiast dania z makaronem je się głównie pałeczkami. Co może być dla nas także raczej dziwne, to fakt, że podawany do prawie wszystkiego ryż, jest uważany za najważniejszą część posiłku, a pozostałe dania to raczej dodatki do niego – zupełnie odwrotnie niż w naszej kulturze.
Więcej przepisów z kuchni tajskiej znajdziecie w kategorii kuchnia tajska >>>
Powyżej przepisy na kurczaka z trawą cytrynową, pad thai, krewetki - wersja domowa i warzywa duszone w mleczku kokosowym.
Babciagramolka
agabi22
kołczu
Konczi