Kogo wspomnimy w te listopadowe święta?

  • 1

Pierwsze dni listopada to dla nas wszystkich dni szczególne. Bez znaczenia, czy jesteśmy wierzący, czy też nie, atmosfera świąt udziela nam się po równo.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Kogo wspomnimy w te listopadowe święta?
1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych, 2 listopada - Dzień Zaduszny. Od jakiegoś czasu wciąż nagłaśnia się to, że pierwszy dzień listopadowych świąt nie jest dniem smutnym i nie powinniśmy pogrążać się w żałobie. Dzień Wszystkich Świętych jest świętem radosnym, w którym czcimy wszystkie osoby powołane do świętości.

Tak naprawdę jednak trudno jest radować się, kiedy kolejnego ranka przypominamy sobie o naszych bliskich, których nie ma już wśród nas. Nawiedzamy ich groby i zapalamy znicze, które przypominają o tym, że w naszych sercach wciąż żyją. Ten piękny gest przyćmiewają niekiedy przycmentarne stragany - z pańską skórką, popcornem, ciasteczkami, szczypkami, a nawet... watą cukrową. Nastrój zadumy, refleksji o tych, którzy odeszli, schodzi na dalszy plan, kiedy na każdym kroku spotykamy odpustowych kramarzy.

Jak co roku, na słynnych cmentarzach odbędą się kwesty, prowadzone przez osoby znane z telewizji czy teatralnych desek. W 2011 roku pożegnaliśmy osoby znane zapewne większości Polaków. Podczas Dnia Zadusznego na pewno wspomnimy:

Krzysztofa Kolbergera - znakomitego reżysera i aktora. Pamiętamy go na pewno z Ekstradycji, Komediantki czy Pana Tadeusza w reż. Andrzeja Wajdy. Był mężem aktorki Anny Romantowskiej.

Irenę Kwiatkowską
- uwielbianą przez wszystkich aktorkę teatralną, filmową i telewizyną, znakomitą artystkę kabaretową. Czym byłaby Wojna domowa bez jej udziału? Kobieta pracująca z Czterdziestolatka, która "żadnej pracy się nie boi" zarażała pogodą ducha i animuszem. Całe swoje życie poświęciła pasji, jaką było właśnie aktorstwo.

Marka Szufę
- nie tylko pasjonaci wszystkiego co lata znają jego nazwisko. Wicemistrz Polski w akrobacji samolotowej został pochowany w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dla uczczenia jego pamięci oraz wkładu w lotnictwo polskie wśród tradycyjnych kwiatów znalazł się bukiet szczególny - przedstawiający jego Christen Eagle, zrobiony z kolorowych kwiatów.

Macieja Zembatego
- poetę, satyryka, barda, odznaczonego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany został na Wojskowych Powązkach.

Andrzeja Leppera - założyciela partii Samoobrona, aktywnego działacza politycznego, charakterystycznego, nieobojętnego opinii publicznej. Jego śmierć w sierpniu tego roku zapewne dla wszystkich, zarówno zwolenników jak i przeciwników była dużym szokiem i wywołała dyskusję,

a także zmarłego przed tygodniem Jerzego Bieleckiego, więźnia obozu Auschwitz-Birkenau, któremu na szczęście udało się ucieć. Za zasługi w Armi Krajowej i działalność powojenną został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był kawalerem medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.