Konkurs Wawelu rozstrzygnięty

  • 1

Na ogłoszony w maju konkurs „Magiczna Fabryka Czekolady”, organizowany przez firmę Wawel SA, nadesłano prawie 1300 prac z 186 placówek z całej Polski!

         
ocena: 3/5 głosów: 2
Konkurs Wawelu rozstrzygnięty
Zaangażowanie i pomysłowość dzieci, a zwłaszcza ilość i rozmiary prac konkursowych, przeszły najśmielsze oczekiwania organizatora. Drewniane podłogi w siedzibie firmy Wawel, przy ulicy Warneńczyka 14 w Krakowie, uginały się pod ciężarem prac, a przez korytarz aż trudno było przejść!

Produkcja czekolady w oczach dzieci ma różne oblicza: bardziej magiczne lub bardziej techniczne. Operatorami w magicznej fabryce były często wawelskie smoki, choć zdarzały się też krasnale, anioły czy smerfy. Dzieci popisały się wiedzą dotyczącą składników czekolady (choć czasem wśród ingredientów widniała np. marchewka!), a temat procesu technologicznego w fabryce nie był im zupełnie obcy. Na wielu rysunkach pojawiał się motyw kontroli jakości, gdzie z rozanielonym wyrazem twarzy zajadano gotowe czekolady. Powtarzającym się motywem był też kocioł, do produkcji czekolady, podgrzewany żywymi płomieniami.

Oprócz prac dwuwymiarowych dzieci wykonały książki, fotokomiksy, wieloelementowe historie, gry planszowe, kalendarze, karty do gry, oraz makiety. Pracom plastycznym towarzyszyły opowiadania, hasła reklamowe i wizerunki twórców. Aż 60 placówek wykonało prace przestrzenne, w tym ogromne makiety fabryki, magiczne drzewa, a nawet ogromną studnię z wiewiórkami wydobywającymi magiczną czekoladę.

4-osobowa komisja obradowała bardzo długo. Najwięcej magii odnaleziono w pracy Natalii z Domu Dziecka w Kożuchowie. Utalentowana 17-latka pokazała na szkle cały proces produkcji czekolady, łącznie z kontrolą jakości i wywozem wyprodukowanego towaru. Decyzja o nagrodzie głównej zapadła jednomyślnie, natomiast dłuższe obrady dotyczyły pozostałych 9 zwycięzców. Wśród maluchów (do 10 lat) nagrodzono wychowanków Domu Dziecka nr 2 we Włocławku, Domu Matki i Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim oraz Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dwójka” w Białymstoku. Wśród starszaków zwycięskie prace wykonały dzieci z Centrum Wspierania Dziecka i Rodziny „Przystań” w Pszczynie, Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kijanach, Domu Dziecka „Stanica” w Katowicach, Placówki Opiekuńczo-Interwencyjnej „Przystanek Dobrej Nadziei” we Wrocławiu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Topolnie oraz świetlicy profilaktyczno-wychowawczej TPD z Mielca. Z powodu ilości i jakości prac postanawiano wyróżnić dodatkowo 10 kolejnych placówek, w postaci słodkiego pakietu od firmy Wawel.

Justyna Kaźmierczak, instruktor terapii zajęciowej bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych skomentowała w liście do organizatorów zaangażowanie swoich wychowanków: - „Tego typu konkursy bardzo motywują dzieci do dalszej pracy, zwiększają ich samoocenę i wiarę we własne siły, zdolności i zamiłowania. Nagrody są niejednokrotnie spełnieniem ich dotychczasowych marzeń, które nigdy nie zostały zrealizowane w domu rodzinnym, w którym nawet nie zaspakajano ich podstawowych potrzeb”.

Do 10 zwycięskich placówek trafi łącznie 50 rowerów górskich, a Dom Dziecka z Kożuchowa, dzięki Natalii, odwiedzi dodatkowo fabrykę czekolady Wawel SA. Podczas wizyty w Dobczycach dzieci spotkają się ze wspierającym akcję, krakowskim aktorem, Tomaszem Schimscheinerem, który w serialu „Na Wspólnej” gra byłego wychowanka Domu Dziecka. Będzie to dla nich dzień pełen wrażeń i niezapomnianych przygód.