Czasem żeby poczuć się lepiej wcale nie trzeba od razu sięgać po preparaty z apteki czy drogerii. Okazuje się, że rewelacyjne lekarstwa znaleźć można także wśród produktów spożywczych i aromatycznych ziół. Już dziś zróbmy przegląd naszej spiżarki, może rozwiązanie naszych zdrowotnych problemów jest bliżej niż nam się wydaje?
Ponieważ jego źródło może być różne, istnieje więc wiele sposobów na jego pokonanie. Jednym z nich jest doraźne wypicie szklanki wody lub ogólne zwiększenie ilości wypijanych płynów. Przyczynia się to do regulacji uwodnienia tkanki mózgowej, a także do usuwania z organizmu toksyn, czasem będących główną przyczyną bólu. Kolejnym naturalnym sposobem jest wykorzystanie dobrodziejstw płynących z owoców. Jedzenie jabłek na czczo lub wypicie tak popularnej herbaty z grubym cytrynowym plastrem może zlikwidować ból a dodatkowo dostarczyć nam witamin. Nie do przecenienia są również napary z majeranku i melisy, które łagodząc stres likwidują również często towarzyszące mu bóle głowy.
SŁABY WZROK
W wyostrzeniu widzenia pomoże nam suszona aronia (wsypywana np. do porannej owsianki) lub jej przetwory (soki, dżemy), jak również owoce różnych odmian borówek. Wszystkie one są bardzo bogate w antocyjany, które poprawiają krążenie w gałce ocznej. Owoce czarnej jagody, nazywanej złotem lasu, zostały docenione już w czasie II wojny światowej. Zauważono, że spożywający je brytyjscy lotnicy znacznie lepiej radzą sobie za sterami samolotów także po zapadnięciu zmroku. Później ekstrakty z borówek i jagód włączono na stałe jako element preparatów na wzmocnienie widzenia. Nadal jednak możemy przecież sięgnąć po te naturalne, zawarte w suszonych i mrożonych owocach.
BÓLE MENSTRUACYJNE
Skutecznie złagodzi napar z owoców dzikiej róży, kwiatów czarnej malwy lub z kory i liści kalinki koralowej. Pomóc może również odpowiednia dieta. Zdrowe tłuszcze zawarte w orzechach i rybach działają korzystnie, podczas gdy niewskazane jest spożywanie tłustego nabiału, mięsa i soli.
MDŁOŚCI
Pomocna będzie tu garść migdałów, kawałek imbiru (dodany np. do kanapki) lub koperek w każdej postaci. Można również przyrządzić sobie orzeźwiający napój miętowy na bazie źródlanej wody i popijać w ciągu dnia małymi łykami. Należy jeść produkty bogate w witaminę B6 (zawartą m. in. w rybach i warzywach) a unikać potraw tłustych i pikantnych.
WZDĘCIA
Wybawieniem z tej kłopotliwej sytuacji będą tradycyjne napary z mięty pieprzowej, kopru włoskiego i rumianku, a także mniej znane: z naci pietruszki i selera, z nasion szałwii, z suszonych owoców jałowca czy liści bazylii. Pamiętajmy aby do potraw „z grupy ryzyka” dosypywać tymianek, rozmaryn i kminek. Gdyby to nie wystarczyło postarajmy się włączyć do naszej codziennej diety jogurt naturalny lub kefir. Zawarte w nich dobroczynne bakterie fermentacji mlekowej, wzbogacą florę jelit, likwidując wzdęcia.
Nina W.