Nie wiesz czym są garnitury do potraw? Zastanawiasz się, czy zamówić sandacza po admiralsku, po cygańsku, po diabelsku, po farmarsku, po mieszczańsku czy po młynarsku? Nie jesteś w temacie potraw myśliwskich czy gospodarskich? A może boisz się dać plamę w restauracji, gdzie wybiera się obco brzmiące nazwy - a la creme, a la maitre d'hotel lub a la mode? Na te i inne pytania odpowie Kuchnia Europejska Hanny Szymanderskiej.
Każdą z potraw można przyrządzić i podać na wiele sposobów. Warto wiedzieć, co oznacza, iż danie zostało przyrządzone po gospodarsku i co zostało dodane do receptury, że potrawa jest serwowana po myśliwsku. Sposoby przybrania potraw opisane są w pierwszym rozdziale Kuchni Europejskiej. Mamy tutaj potrawy po gospodarsku, jak u leśniczego, jak u ogrodnika lub ogrodniczki, po admiralsku, po cygańsku, po diabelsku, po farmersku, po mieszczańsku, po młynarsku, po myśliwsku, po piekarsku i rzeżuchowe.
Jeżeli chodzi o sposoby przyrządzania potraw - "Kuchnia europejska" pokazuje nam dania a la creme, a la maitre d'hotel, a la mode, a l'ecarlate' al forno, au bleu, au gratin, au jus, aux fines herbes, court boullion i saute. Każdy ze sposobów jest nie tylko opisany, ale także zilustrowany konkretnymi przepisami. Przykładowo "po młynarsku" możemy przyrządzić karpia, doradę, móżdżek cielęcy, dorsza i pstrąga, z kolei w części "au gratin" "Kuchnia europejska" proponuje pstrąga au gratin, borowiki au gratin, kalafiora au gratin i zupę cebulową (soupe a l'oignon gratinee).
Kolejna część to potrawy z kuchni narodowych. Znajdziemy tutaj dania po angielsku, po polsku, po grecku, po hiszpańsku, po norwesku, po rosyjsku, po szwedzku i oczywiście po węgiersku - z duża ilością papryki. Ostatni, najobszerniejszy dział to przepisy z kuchni regionalnych. Znajdziemy tutaj nie tylko popularne potrawy po wiedeńsku, po bolońsku czy bretońsku (nie tylko fasolkę). "Kuchnia europejska" prowadzi nas także przez mniej i bardziej znane dania z Antwerpii, Lionu, Alzacji, Bordeaux, Nicei, Normandii, Prowansji, Mediolanu i Florencji oraz wielu innych zakątków Europy.
Kuchnia europejska zaprasza w niezwykłą podróż po europejskich zakątkach, wprowadza w bogaty świat smaków i aromatów. Szczegółowe opisy poszczególnych kuchni oraz przykłady charakterystycznych dań sprawiają, że Kuchnia europejska to z jednej strony wyszukany zbiór wykwintnych przepisów, z drugiej - przewodnik po kulinarnej Europie, do którego nie sposób nie zajrzeć przed podróżą.
Całość uzupełnia indeks potraw, w którym potrawy zostały tym razem uporządkowane nie regionalnie, a alfabetycznie.
Hanna Szymanderska - nazywana przez niektórych Pierwszą Kucharką Rzeczypospolitej, autorka ponad 60 książek o tematyce kulinarnej
elutka