Herbaciarnia pod Morwami

  • 3

W Belfaście, przy ul. Morwowej znajduje się niezwykła herbaciarnia. Prowadzi ją małżeństwo - Daniel i Penny Stanley.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Herbaciarnia pod Morwami

Ciastka, które piecze Daniel, są dużo lepsze niż jego małżeństwo z Penny. Daniel realizuje się w kuchni, a Penny marzy, żeby wreszcie w jej życiu coś się wydarzyło. Jej przyjaciółka, Millie, niechętna mężowi Penny, usilnie namawia ją, by chwyciła życie za rogi i zaczęła robić to, co lubi.

Ta herbaciarnia to tytułowy lokal książki "Herbaciarnia pod Morwami" Sharon Owens. Najlepsze w Irlandii słodycze serwowane w herbaciarni przyciągają mieszkańców z dalszych i bliższych okolic Belfastu. Wśród nich jest m. in. Brenda Brown - niespełniona malarka, która pisuje miłosne listy do Nicolasa Cage'a, zdradzona żona, która walczy z nadwagą i chce się zemścić na mężu, samotna kobieta, poszukującą swego ukochanego sprzed dwudziestu lat czy wreszcie bliźniacze siostry Beatrice i Alice Crawley. Losy bohaterów krzyżują się w herbaciarni i poza nią. W perypetie związane z poszukiwaniami miłości i sensu życia zostaje też wplątania m. in. kwiaciarka Rose, prowadząca swój punkt naprzeciw herbaciarni, małżeństwo Blackstaffów, a nawet sam Nicolas Cage...

Część z tych osób przeżyje związkowe kryzysy, by w końcu zdecydować się na pozostanie w dotychczasowych układach damsko-męskich, inne wyzwolą się z dotychczasowych, niesatysfakcjonujących ich małżeństw i rzucą się na głęboką wodę z nowymi partnerami.

Ich wybory, sercowe rozterki i zawiłe historie ich życia są opowiedziane z wyczuciem, delikatnością i humorem, które rozgrzewają lepiej niż filiżanka herbaty.

Niebagatelną rolę w tej współczesnej, pełnej ciepła powieści odegra sernik z wiśniami, na który przepis autorka zamieszcza na ostatnich stronach książki.

Wydawnictwo Książnica