Kuchnia jak u Sowy - sposób na kanapkę

  • 2

Już od 21 stycznia z najnowszym numerem Party kolejna książeczka kulinarna "Kuchnia jak u Sowy".

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Kuchnia jak u Sowy - sposób na kanapkę
Choć słowo „kanapka” wywodzi się z języka francuskiego (canapé) i po raz pierwszy zostało użyte 300 lat temu, to ten rodzaj przekąski znano już w starożytności.    


Robert Sowa o kanapkach:

"Kanapki to prosta potrawa przyrządzana na bazie cienkich kromek białego lub razowego chleba, ewentualnie rozkrojonej bułki, przekładanych wędlinami, kiełbasą, szynką lub serem. Można do niej dodać także jajko na twardo, plasterki różnych warzyw, kawałki ryby oraz sosy.

O kanapkach słyszano już w starożytności. Wtedy zamiast chleba używano macy. Przełom w kanapkowej historii przyniósł wiek XVIII. Jego sprawcą był lord John Montagu (czwarty hrabia Sandwich), niepoprawny hazardzista, który pewnego razu zasiedział się w kasynie, a gdy poczuł głód, rozkazał swemu służącemu, by przyniósł mu szybko jakąś przekąskę. Służący włożył plaster pieczonego mięsa między dwie kromki chleba i zaserwował swemu panu. W ten sposób lord Sandwich oraz jego posiłek przeszli do historii.

Kanapka, ze względu na szybkość i prostotę przygotowania, jest popularną potrawą śniadaniową, lunchową i piknikową. Eleganckie kanapki (tartinki) z wyszukanymi dodatkami (łosoś, kawior, sery, oliwki, kapary, pasty serowe i jajeczne itd.) mogą stanowić efektowną oprawę kulinarną przyjęć i spotkań towarzyskich. Trudno sobie bez nich wyobrazić współczesną kuchnię. Jadamy je na co dzień i przy specjalnych okazjach. Na zimno i na gorąco.

Żyjemy w erze sandwiczów, tartinek, tostów, burgerów, hot dogów, kanapkowych tortów, tortilli i innych wynalazków. Przy okazji robienia kanapek warto puścić wodze fantazji. Ja postarałem się dzisiaj to zrobić i zachęcam Państwa do pójścia w moje ślady…"

Sandwicz z pastą z tuńczyka, grillowanym kurczakiem, chrzanem wasabi i świeżymi kiełkami


Składniki dla 4 osób:

- 150 g tuńczyka w oliwie

- 10 g kiełków miks

- 10 g sałaty radicchio

- 10 g sałaty frisée

- 100 g pieczywa

- 200 g piersi z kurczaka

- opakowanie pikantnej przyprawy 

do kurczaka

- 4 łyżki oliwy z oliwek

- chrzan wasabi, imbir, sól, grubo mielony czarny pieprz, sok z cytryny


Przygotowanie:

 

Umytą i oczyszczoną pierś z kurczaka zamarynuj w pikantnej przyprawie do kurczaka połączonej z oliwą z oliwek i odstaw na 1-2 godziny. Wszystkie składniki pasty z tuńczyka dokładnie zmiksuj i dopraw do smaku. Pieczywo pokrój na kromki i opiecz na patelni lub w tosterze. Pierś zgrilluj i schłodź. Każdą kromkę posmaruj pastą, na niej ułóż sałatę i cienko pokrojonego kurczaka. Przykryj drugą kromką.