Majówka w górach

Co ciekawego znajdziemy w Zakopanem podczas weekendu majowego. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Majówka w górach
Często wybierane miejsca na długi weekend majowy to okolice Zakopanego. Turystów przyciąga aura wiosenna, świeże tatrzańskie powietrze. Świat budzi się do życia, rośliny zakwitają - idealne miejsce by wypocząć. Jedną z atrakcji, która przyciąga turystów jest cykliczna impreza odbywająca się pod nazwą Wielka Majówka Tatrzańska.  Warto wziąć w niej udział i zobaczyć wiele niesamowitych miejsc, których sami nie znajdziemy.

Dzień pierwszy

Krupówki – jedno z najbardziej rozpoznawanych miejsc w Zakopanem. Punkt obowiązkowy każdej wycieczki.

Kościół Świętej Rodziny – zabytek, jest to najstarsza murowana świątynia rzymskokatolicka.

Muzeum Tatrzańskie im. Dr Tytusa – zalicza się je do najstarszych regionalnych muzeów w Polsce. Znaleźć tak można materiały dotyczące Tatr i podtatrzańskich krain  - Podhala, Spiszu i Orawy oraz Pienin.

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce – drewniane budownictwo, umieszczona w zaciszu, by móc oddać się kontemplacji.

Wodogrzmoty – wodospady znajdujące się na tracie z Palenicy nad Morskie Oko

Morskie Oko – kolejny punkt podróży uznany za obowiązkowy. Najpopularniejsze tatrzańskie jezioro.

Czarny Staw – drugie z najgłębszych jezior tatrzańskich. Nazwa czarne wywodzi się z cieni, które rzucają ma taflę wody otaczające go szczyty. Daje to wrażenie tajemniczości.

Dzień drugi

Rozpoczyna się od zwiedzania Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej – najstarszy drewniany obiekt sakralny Zakopanego. Widnieje w małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Drzewo Wolności -  mało kto wie, że w centrum zakopanego rośnie lipa zasadzona w 1918 roku. Pamięta czasy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Cmentarz Zasłużonych dla Podhala – zabytkowy cmentarz blisko centrum, który zwykle się omija a wart jest zobaczenia.

Kaplica św. Andrzeja i Benedykta – murowany budynek, w którym odbywały się msze zanim powstał pierwszy kościół.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława – jedyne miejsce gdzie można poznać historię stylu narodowego opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich.

Kolej linowo-terenowa Gubałówka – nowoczesna kolejka jest największą atrakcją Gubałówki. Wjeżdżając nią na szczyt można podziwiać piękno polskich Tatr.

Gubałówka i znajdująca się tam zjeżdżalnia grawitacyjna – można podziwiać panoramę miasta, Tatr i dalszej okolicy. Pomimo tego zaplanowany jest zjazd na torze o długości 750 m. z prędkością 40 km/h.

Kolejna atrakcją nie tylko dla dzieci jest Park linowy Trollandia – posiada różnorodny system platform ii przeszkód linowych między drzewami.

Kaplica Marki Bożej Różańcowej na Gubałówce – powstała w latach 60. XX wieku, ukrywano ją przed ówczesną władzą.

Dzień trzeci

Dolina Kościeliska – zachodnia część Tatr. Dolina ta sięga od podnóża Tatr do głównego grzbietu.

Wąwóz Kraków – wycięty w wapiennych skałach ciasny wąwóz mierzący około 1,5 km.

Jaskinia mroźna – swoją nazwę zawdzięcza stale utrzymującej się tam niskiej temperaturze. Jej korytarze prowadzą do Wielkiej Komory.

Jaskinia Mylna – znajduje się  w masywie Raptawickiej. Nie ma sztucznego oświetlenia, dlatego należy się zaopatrzeń w latarki bądź czołówki.

Lodowe Źródło – w miejscu tym wypływa woda pod ciśnieniem o stałej temperaturze około 4 – 4,5°C.

Smreczyński Staw – kiedyś wierzono, że staw ten nie ma dna, został objęty ścisłym rezerwatem.

Ponadto Wielka Majówka to same atrakcje. Prezentowana jest góralska kultura ludowa. Odbywają się tradycyjne koncerty zespołów folklorystycznych z Polski i Słowacji. Co jeszcze:
  • 29, 30 kwietnia 1,2 maja w Zakopanem odbędzie się koncert jazzowy.
  • 29 kwietnia na godzinę 19 zapraszamy do Holetu Nosalowy Dwór, natomiast 30 kwietnia do 2 maja koncerty odbędą sie odbywać w Holetu Belvedere.
  • Dla fanów motoryzacji, podczas weekendu majowego, odbywa się Zlot Samochodów Zabytkowych.Trwa od 27 kwietnia do 3 maja. Pojazdy pokonają 365 km na trasie Pińczów - Bochnia - Bukowina Tatrzańska - Zakopane.
  • 1 maja pod Gubałówka odbędzie sie wielka gala prezentująca pojazdy. Dla dzieci atrakcją będzie Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych.Uczestnicy będa walczyć o "Złote kierpce". Organizatorzy zatroszczyli się także o liczne koncerty, konkurs podkuwania koni oraz nauka tańca regionalnego.
  • Wielkiej Majówce będą towarzyszyć liczne wystawy np.”Zakopane -  pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939” która można zobaczyć w Galerii Sztuki XX wieku.