Turystyka kulinarna
W ostatnim czasie bardzo modna stała się turystyka kulinarna. Do tej pory zwiedzając różne zakątki zwracaliśmy uwagę na architekturę, przyrodę, piękne widoki, albo bogactwo kulturowe. Jakoś rzadko przychodziło nam do głowy poznawanie danego regionu za pośrednictwem kuchni. Skoro wielkim powodzeniem cieszy się turystyka miejsc biblijnych, dlaczego nie postawić na turystykę kulinarną? Pomysł nieco zwariowany. Ale jakby tego było mało, zachęcamy was do zwiedzania od kuchni (dosłownie i w przenośni) nie dalekich, egzotycznych krajów, lecz ojczystej Polski.
Kuchnia polska to istna kopalnia smaków. Odwiedzający nasz kraj cudzoziemcy są zachwyceni dziczyzną, zupami czy potrawami z mąki i kasz. Jednocześnie dziwią się, że nasza kuchnia narodowa jest tak mało znana w Europie. Niestety, również w Polsce wciąż wiedza na temat specjałów kuchni regionalnych, jest minimalna. Dlatego uczestnicząc w różnego rodzaju projektach, pomagamy w promocji danego regionu.
Przecieramy szlaki
Biorąc pod lupę tradycje kulinarne Polski, odnajdujemy ich całe mnóstwo. Właściwie każdy zakątek naszego kraju może się pochwalić swoim smakowitym dorobkiem. Idąc z duchem czasu, poszczególne regiony organizują szlaki z motywem miejscowego smakołyku bądź turne po najlepszych okolicznych restauracjach. Wprost istny rarytas dla amatorów rozkoszy podniebienia. I tak zwiedzając Polskę nie możemy przegapić:
- Szlaku Owocowego, który przebiega przez 7gmin województwa małopolskiego - Zawoję, Raciechowice, Laskową, Trzcianę,Łącko, Stary Sącz i Gdów. Na szlaku znajduje się ponad 150 obiektów -oznakowanych specjalnym logo. Można tam skosztować lokalnych produktów atakże zapoznać się ze sposobami uprawy jabłek, śliw, borówek, wiśni,czereśni i innych owoców. Ponadto możemy na wiosnę odwiedzić Łącko, gdzieco roku odbywa się ludowy festiwal "ŚwiętoKwitnącej Jabłoni" na którym przy muzyce regionalnych kapelmożna spróbować miejscowych specjałów, na przykład słynnej łąckiejśliwowicy.
- BiałostockiegoSzlaku Kulinarnego, który ok. 30 restauracji w centrum Białegostoku iproducentów żywności regionalnej. Na jego trasie będziemy mogli skosztowaći zapoznać się z tutejszymi specjałami: blinami, białysami, babką i kiszkąziemniaczaną, buzą, kartaczami, kindziukiem, kołdunami, solianką,śledziami po białostocku, czy sękaczem.
- Gdyniod kuchni, czyli Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni. Miasto hołdując swymportowym tradycjom, utworzyła trasę po restauracjach w centrum miasta.Jednak Gdynia nie stawia wyłącznie na nadmorski regionalizm. Chce stać się„oknem na świat”, dlatego miejscowi szefowie kuchni chętnie serwująpotrawy z różnych stron świata. W różnych porach roku odbywają się tunajróżniejsze atrakcje: weekend kulinarny Gdyni, karnawał smaków, „happyhours” czyli mini dania w promocyjnej cenie 5 zł., serwowane wrestauracjach na Szlaku w określonych porach dnia.
- Szlakówkulinarnych województwa łódzkiego. Aby nie przeoczyć żadnego szczegółu,albo by zaplanować odpowiednią dla siebie trasę, warto wcześniej zapoznaćsię z Mapą szlaków. Na jej trasie odnajdziemy wiele miejsc, gdzie będziemymogli skosztować m.in. kudłankiżelazne, palantową zupę, krupovki, kwasu burakowego, albo nalewki na podbiale czyimbirowo-cytrynowej, chleba łęczyckiego, oborowskej zupy chrzanowej, czerninęz kaczki, zalewajkę łódzką oraz wiele innych. Oczywiście wszystkieprodukty są przygotowywane według dawnych receptur i przepisów, częstoprzekazywanych z pokolenia na pokolenie i zazdrośnie strzeżonych.
- Szlaku Oscypkowego, który ciągnie się odKościeliska, poprzez Zakopane, Poronin, Bukowinę, Czorsztyn, Nowy Targ, ana Czarnym Dunajcu kończąc. Na szlaku pukamy do drzwi bacówek, w którychmożna skosztować góralskich wyrobów serowych – sławnego oscypka, bundzu iredykołki oraz żentycy, czyli serwatki z mleka owczego.
- Szlaku„Małopolskiej wsi pachnącej ziołami”. Na szlaku znalazły się 22gospodarstwa agroturystyczne, których właściciele specjalizują się wuprawie ziół. Szlak biegnie przez południową i wschodnią Małopolskę.Największe skupisko gospodarstw znajdziemy od Pienin po Beskid Sądecki iNiski. A co nas tam zachwyci? Zupa czarownicy z siedmiu ziół, ciasteczkaantydepresyjne, twarożek z melisą i miętą, ziołowy chleb orkiszowy, myszkiz szałwii oraz nalewki z melisy, mięty i pigwy– to tylko nieliczne specjały tamtych regionów.
- Małopolskiegoszlaku miodowego, który ma promować bogatą tradycję pszczelarską regionui zachęcać do odwiedzenia okolic, gdzie m.in. można poznać tajnikiprodukcji miodu oraz poobserwować życie pszczół.
- Będącw wakacyjnych rozjazdach warto również odwiedzić: wschodniąPolskę i Szlak Smaków Krainy Lessowych Wąwozów, który biegnie od Nałęczowado Kazimierza Dolnego; Kulinarny Szlak Turystyczny – Kuchnia Polska, naktórym znalazło sie 12 restauracji z Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby iKarpacza; położoną wzdłuż Dunajca Fasolową Dolinę,winnice na ziemi lubuskiej, browary w Żywcu, Poznaniu i Tychach lubKurpiowskie Miodobranie.