Menu na przyjęcie w stylu francuskim

Jak zorganizować przyjęcie francuskie, oto kilka cennych porad.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Menu na przyjęcie w stylu francuskim
Przede wszystkim atmosfera

Jak powszechnie wiadomo, Francja od dawna cieszy się znakomitą opinią w dziedzinie gastronomii. Przez wiele lat kształtowali oni swoją kulturę przywiązując bardzo dużą wagę do smaku, wysokiej jakości produktów stosowanych w kuchni, jak również ich wartości odżywczych i wpływu na nasze zdrowie.

Warto pamiętać, iż Francuzi cenią sobie zarówno dobrą kuchnię, jak również, a właściwie przede wszystkim, aspekt towarzyski podczas posiłku, czyli dobrą atmosferę przy stole i wspólne czerpanie radości z jedzenia. Dlatego też z pewnością możemy z nich brać przykład, jeśli chodzi o organizację przyjęć.

Aby dobrze zorganizować przyjęcie w stylu francuskim należy prawidłowo rozplanować wcześniejsze przygotowania. Warto zatem pomyśleć o rozpoczęciu przygotowań niektórych potraw poprzedniego dnia (np. kruche ciasto na tartę, deser na zimno, zamarynowanie mięsa lub ryby).

Co podają Francuzi?

Tradycyjny francuski posiłek zazwyczaj składa się z 3 potraw: przystawki, dania głównego oraz deseru bądź deski serów. Jeśli chodzi o przystawki, mamy tutaj duże pole do popisu. Poza tradycyjną sałatą z sosem vinegrette, która sama może stanowić dodatek do czegoś lub osobną potrawę, jak np. salade chevre chaud (z ciepłym kozim serem na grzance z miodem i orzechami włoskimi), salade nicoise (z tuńczykiem, fasolką zieloną, jajkiem, anchois i oliwkami), salade de poire au roquefort (z gruszką, serem roquefort i orzechami włoskimi), możemy zaserwować naszym gościom melona w szynce parmeńskiej, quiche domowej roboty, karczochy z sosem aioli, foie gras na tostach z konfiturą wiśniową czy tatar z łososia, wybór należy do was.

Jeśli nie wiecie na co się zdecydować, dobrze jest pomyśleć o produktach sezonowych, których wykorzystywanie w odpowiednim czasie Francuzi również bardzo sobie cenią. Przy wyjątkowej okazji dobrym dodatkiem do przystawki jest aperitif np. kir (białe wino z dodatkiem creme de cassis, czyli likieru porzeczkowego) lub kir royal (szampan z creme de cassis ).

Danie główne to najczęściej mięso lub ryba z warzywnymi dodatkami oraz jakimś źródłem węglowodanów (ryż, ziemniaki, makaron). W tym momencie podajemy wino pasujące do potrawy oraz wcześniej schłodzone w przypadku białego lub różowego.Francuskie wina które mogę śmiało polecić to Bourgogne Aligoté, białe wytrawne, świetnie komponujące się z potrawami rybnymi,Vin d'Anjou (różowe wytrawne śmiało możemy podać z owocami morza, jeśli chodzi o czerwone dobrym wyborem będzie klasyczne Bordeaux czy Côtes du Rhône.

Popularne dania główne tradycyjnej kuchni francuskiej to boeuf Bourguignon (wołowina po burgundzku), coq au vin (kogut w winie), steak a la sauce de moutarde (stek z sosem musztardowym z pieprzem), dinde aux marrons (indyk nadziewany kasztanami).

W przypadku dań rybnych i z owoców morza godne polecania są : sole meuniere (sola smażona na maśle), maceraux a la sauce moutarde a l’ancienne ( makrela pieczona w sosie z musztardy francuskiej), crevettes au persil et au vin blanc (krewetki smażone z pietruszką, czosnkiem w białym winie), moules-frites au sauce mariniere (mule z frytkami w tradycyjnym sosie).

Ostatnim elementem takiego posiłku jest deser lub deska różnorodnych serów francuskich (warto przewidzieć obydwie opcje by każdy z gości wybrał to na co ma ochotę). Deserowe klasyki kuchni francuskiej to : creme brulée, mousse au chocolat (mus czekoladowy), Crepe Suzette (płonące naleśniki w likierze Grand Marnier) czy tarte tatin (odwrócona tarta z gruszkami).

Francuskie sery

Deska serów to kompozycja minimum pięciu gatunków serów o różnej konsystencji np. Camembert, Chevre (ser kozi dojrzewający), Comté ( twardy, o orzechowym aromacie), Munster (bardzo intensywny ser pochodzący z Lotaryngii) czy Morbier (ser z odrobiną popiołu w środku). Kompozycję serów możemy udekorować winogronami, orzechami lub suszonymi owocami i podawać ze specjalnymi konfiturami do serów ( figową, gruszkową czy wiśniową).

Do deserów należałoby zmienić wino na bardziej słodkie (jeśli wcześniej do dania głównego podane było wytrawne), do serów najpopularniejsze połączenie to czerwone wytrawne np. Bordeaux. Na koniec posiłku serwujemy kawę (espresso lub cafe creme- z mlekiem).

Aby nasze przyjęcie było w pełni dopracowane, pamiętajmy o estetycznej a zarazem fantazyjnej dekoracji stołu, kameralnej muzyce oraz nastrojowym oświetleniu.