Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa

20 marca na całym świecie obchodzimy Dzień Bez Mięsa - święto ma już 25-letnią tradycję.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa
20 marca nie tylko zdeklarowani wegetarianie odmawiają kawałka mięsa - na całym świecie jest to dzień pewnego rodzaju postu - pokazujemy, że bez mięsa można się obejść. Jest to jednocześnie dzień, w którym możemy udowodnić sobie, że warzywa i owoce są nie tylko zdrowe - są także smaczne i mogą stanowić podstawę codziennej diety. Bo skoro 1 dzień w roku można - na pewno można i dłużej.

Po raz pierwszy Dzień Bez Mięsa zorganizowano w 1985 roku w Ameryce i od tamtej pory w 50 stanach jest hucznie obchodzony. Obrońcy praw zwierząt dbają o odpowiednią kampanię, mającą na celu uświadomienie społeczeństwa o skali, na jaką codziennie zabijane są zwierzęta na mięso.

Nie bez powodu Dniem Bez Mięsa wybrano właśnie 20 marca - to dobry czas na zmianę nawyków żywieniowych - nadchodząca wiosna sprzyja postanowieniom a także sprawia, że pragniemy odżywiać się nie tylko zdrowiej, lecz także mniej kalorycznie. Stawiamy więc na owoce i warzywa, zamiast schabowego sięgamy po sałatki.

Zwolennicy wegetarianizmu proponują także Poniedziałki Bez Mięsa, co ma ułatwić stopniowe przechodzenie na wegetarianizm.

Ostatnimi czasy odchodzi się już od przekonania, jakoby mięso było absolutnie niezbędne w codziennej diecie. W miejscu rozlicznych zalet pojawiły się również wady, takie jak chociażby zwiększone ryzyko chorob tarczycy spowodowane spożywaniem mięsa w dużych ilościach.