Mleko - produkt na lepsze zdrowie!

Mleko jest bardzo bogate w witaminy i inne substancje, które niezwykle pozytywnie odbijają się na naszym zdrowym funkcjonowaniu! Warto jest bardziej poznać ten jakże pospolity i popularny produkt, który zawsze znajduje się w naszym domu. Zapraszam!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Mleko - produkt na lepsze zdrowie!
fot. Fotolia
Mleko piją raczej wszyscy. Pijemy je razem z płatkami śniadaniowymi i przeróżnymi kaszami, czy dodatkami. U mnie mleko stosuje się także napój do placków ziemniaczanych. Mleko składa się z 3 podstawowych faz: emulsyjnej, koloidalnej i molekularnej. Jest mieszaniną wieloskładnikową, dostarcza wiele wapnia, magnezu i potasu. Stanowi dużą ilość białka, jest także źródłem witamin A, E, D, oraz tych z grupy B i wielu tłuszczy. Skład wszystkich witamin sprawia, że są one dobrze przyswajalne przez nasz organizm.

Ludzie oprócz mleka krowiego, wykorzystują także mleko kóz (do serów), owiec (sery regionalne), bawołów (produkcja mozzarelli).

Są osoby, które mleka nie chcą i nie mogą pić. Zazwyczaj są to osoby, które nie mogą spożywać jednego ze składników mleka, czyli laktozy. Ser biały, kefiry, zsiadłe mleko czy jogurty mleczne zawierają tej laktozy mniej. Zawierają także enzym, który ją rozkłada.

Pałeczki kwasu mlekowego chronią przed rakiem.
Wapń, który jest jednym z głównych składników mleka, który reguluje krzepliwość krwi. Dzięki piciu mleka wzmacniamy funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Chroni przed osteoporozą. Niedobory wapnia prowadzą do alergii, nadciśnienia i zaburzenia rytmu serca.

Z powyższych przykładów możemy zobaczyć, że mleko jest naprawdę bardzo dobrym napojem, który powinniśmy pić często. Powinniśmy także, zadbać o to, by nasze dzieci piły go jak najczęściej. Wiele zawartych w nim składników jest dla nich bardzo ważne i spożywanie ich może zaważyć na ich zdrowiu.