Nagietek lekarski.

  • 1

Właściwości nagietka lekarskiego znane są od bardzo dawna. Gotowe nalewki i maści można zamówić w aptece homeopatycznej.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Nagietek lekarski.
fot. Fotolia

Nagietek lekarski ma zastosowanie uniwersalne. Zajmuje czołowe miejsce w różnych terapiach naturalnych ze węglu na swoją siłę leczniczą. Przypisuje się mu wiele właściwości leczniczych. Potwierdzają to liczne badania i lata doświadczenia. Posiada działanie przeciwzapalne, wzmacnia odporność organizmu, przyspiesza gojenie ran i wrzodów. Stosuje się go przy schorzeniach przewodu pokarmowego, wątroby, w leczeniu zakażeń narządów rodnych, nerwobólach reumatycznych. Działa łagodnie na stany nerwowe, obniża ciśnienie tętnicze, zwalnia tętno. 

Odwar z 10 łyżek suszonego kwiatu gotujemy w 1 litrze wody przez dziesięć minut i stosujemy jako kompres na rany oparzeniowe, odmrożenie, ropiejące wrzody, trądzik młodzieńczy.

Najsilniejsze działania mają kwiaty mocno pomarańczowe zbierane przez całe lato, podczas słonecznej pogody (żółte kwiaty nagietka nie mają takich właściwości jak pomarańczowe). Zebrane kwiaty suszymy w przewiewnym, zacienionym miejscu, rozkładając cienką warstwę i systematycznie przewracamy, aby nie dopuścić do zawilgocenia i powstania pleśni - zapleśniałe nie nadają się do celów leczniczych.
Kwiaty zawierają wiele witamin, najwięcej witaminy A, C, oraz witaminy z grupy B.

Nie wszystkie składniki mineralne występujące w nagietku rozpuszczają się w wodzie, dlatego przyrządza się roztwory z alkoholu. Kwiaty nagietka służą jako barometr, pozwalają określić pogodę. Jeżeli późnym rankiem płatki nagietka rozchylą się, to znaczy że będzie ładna pogoda i nie będzie padało. Z kwiatów nagietka przyrządza się napary, odwary i nalewki.



Więcej informacji o nagietku znajdziesz TUTAJ! >>>