W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty języczkowe nagietka, barwy pomarańczowej.
Jeśli chodzi o zbiór, to odbywa się on przez wydłubywanie płatków, w miarę zakwitania kwiatów. Suszenie, odbywa się w pomieszczeniach ocienionych lub suszarniach, w temperaturach nie przekraczających 40 stopni Celcjusza.
Nagietek lekarski ma działanie przeciwzapalne, pobudzające, rozkurczowe.
Jego zastosowanie to :
- stany zapalne przewodu pokarmowego, owrzodzenia
- choroby wątroby i dróg żółciowych
- stany zapalne gardła, krtani
- stany zapalne spojówek oczu
- stany zapalne dróg moczowych
- stany zapalne skóry, owrzodzenia, żylaki, oparzenia, odmrożenia
- rzęsistkowe zapalenie narządów rodnych
- bolesne miesiączkowanie
- pomocniczo w chorobie nowotworowej, zwłaszcza przewodu pokarmowego.
Nagietek może być stosowany jako napar lub odwar.
Na napar potrzebujemy 1 łyżkę suszonych płatków kwiatowych nagietka i jedną szklankę wrzącej wody. Zalewa się płatki wrzątkiem i zostawia w naczyniu, pod przykryciem, na 10-15 minut. Po przecedzeniu należy pić w 2-3 porcjach w ciągu dnia, pomiędzy posiłkami.
Na odwar potrzebujemy 1 łyżkę suszonych płatków i szklankę wrzątku, tak jak w przypadku naparu. Tu jednak gotujemy wszystko 3-4 minuty. Po przecedzeniu należy używać do kompresów, przemywań, irygacji. W tym ostatnim przypadku można odwar rozcieńczyć równą częścią przegotowanej wody.
Nagietek lekarski stosuje się także w przemyśle kosmetycznym, do wyrobu kremów, szamponów, olejków, mleczek, czy maseczek.
Sproszkowane kwiaty nagietka można także spożywać, zwłaszcza w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Zaleca się 1 łyżeczkę proszku nagietkowego wymieszać z dżemem lub miodem i spożywać 2-3 razy dziennie.
Jeśli nie mieliście w planach przygotowania miejsca na nagietki w swoich ogródkach, to koniecznie dajcie mu szansę. Potem nagietek już sam się rozsiewa i zawsze będziemy mieli cenne lekarstwo.
Nagietek ma niesamowity wpływ na naszą urodę. Przekonaj się sama!
Nagetek naturalnie wzmocni twój organizm! Przeczytaj! >>>