Najdroższe sery świata

Na liście najdroższych serów znajdują się zarówno tradycyjne włoskie sery, jak i nietypowe - wyprodukowane z mleka łosia czy też osła.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Najdroższe sery świata
Nie zawsze cena idzie z doznaniami smakowymi, czy tak samo jest z najdroższymi serami?

Oto 5 najdroższych serów świata:

5.Gorau Glas – około 250 złotych za kilogram

Niebieski ser z mleka krowiego, wyrabiany jest na północy Walii z mleka pochodzącego od krów z rodzinnego, niewielkiego stada. Jego producentka, Margaret Davies, wysoką cenę sera tłumaczy użyciem składników najwyższej jakości, a także procesem wymagającym wiele pracy – produkcja 100 krążków sera zajmuje aż 6 tygodni.

Ser zdobył wiele nagród, między innymi serowy złoty medal brytyjskich producentów, zdaniem niektórych ekspertów jest jednak za drogi w stosunku do swojej jakości.

4.Bitto – około 360 złotych za kilogram

Włoski ser, który wyrabia się z mieszanki mleka krowiego oraz koziego, które pochodzi od kóz rasy Orobica – autochtonicznej rasy zagrożonej wyginięciem. Ser wytwarza się na wysokości półtora kilometra nad poziomem morza tylko między czerwcem a wrześniem. Sposób produkcji nie zmienił się od setek lad, do dzisiaj używa się specjalnych miedzianych kadzi w kształcie dzwonu i drewnianych obręczy, które sprawiają, że ser może oddychać.

Ser może dojrzewać nawet 10 lat, jako jedyny na świecie.

Bitto ma wielkie znaczenie dla włoskich górskich producentów, którzy traktują go jako symbol przemysłu mleczarskiego tamtych okolic.

3.Ser z mleka łosia – 2800 złotych za kilogram

W miejscowości Bjurholm w Szwecji znajduje się farma, na której mieszkają 3 samice łosia, opuszczone w dzieciństwie przez matkę. Przygarnięte zostały przez rodzinę Johannsonów, której członkowie traktowani są przez zwierzęta jak część stada – to duże ułatwienie, ponieważ dojenie 400 kilogramowej samicy łosia to duże wyzwanie, jeśli nie jest się z nią w dobrych stosunkach towarzyskich. Klępy dają mało mleka i szybko się denerwują podczas dojenia, stąd kosmiczna jego cena. Dodatkowo dojenie trwa okresowo – od maja do września.

2.Caciocavallo Podolico – około 3800 za kilogram

Popularny w południowych Włoszech, nazywany czasem „serem końskim”, ale nie z powodu mleka użytego do produkcji lecz raczej z powodu transportu w dawnych latach – był transportowany przy końskich jukach, gdzie dojrzewał.

Ser ma bardzo charakterystyczny kształt gruszki, a mleko z którego się go wyrabia pochodzi od rzadkiego gatunku włoskiej krowy – Podolica właśnie, która daje mleko tylko w maju i w czerwcu.

1.Pule – ser z mleka osła – 4200 za kilogram

Ser ten pochodzi z Zasavicy, miejscowości na północ od Belgradu. Mieści się tam rezerwat przyrody z setką osłów bałkańskich, które dają mleko na ser. Ośle mleko ma mało tłuszczu i to właśnie z niego korzystała w swoich słynnych kąpielach Kleopatra. Sukces mleka z osła spowodował zainteresowanie ze strony innych branż niż mleczarska – mają być produkowane z niego także kosmetyki oraz alkohole.