Jarmarki świąteczne w Europie, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Wyrusz na poszukiwanie rozświetlonej tysiącem kolorów, rozśpiewanej w kolędach, najprawdziwszej magii świąt! Zobacz listę najciekawszych europejskich – w tym i polskich - jarmarków, które warto odwiedzić w te święta.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jarmarki świąteczne w Europie, które koniecznie trzeba zobaczyć!
fot. Fotolia
Wielkie choinki pełne bombek i długich łańcuchów, świecące ozdoby świąteczne, dźwięk kolęd na każdym rogu, zapach grzanego wina i stragany pełne świątecznych przysmaków. Do tego wszyscy uśmiechnięci i życzliwi – to właśnie kwintesencja świątecznych jarmarków. Magiczna atmosfera udzieli się natychmiast każdemu, kto je odwiedzi. Na kolejnych stoiskach można kupić oryginalne prezenty świąteczne ręcznie wykonane i ciekawie zdobione albo spróbować gorących, pachnących potraw przygotowywanych według tradycyjnych, domowych receptur.

Praga

Czas trwania: 26.11 – 1.01
Miejsce: Rynek Staromiejski

Największy jarmark w Czechach odbywa się oczywiście w Pradze. Na cały przedświąteczny czas i okres między świętami a Nowym Rokiem Rynek Staromiejski przemienia się w miasteczko uśmiechu, radości i migających lampek. Jest gwar, zapach cynamonu, pięknie ubrane choinki, śpiewanie kolęd, występy artystyczne, kolorowe ozdoby. Będąc na jarmarku w Pradze grzechem byłoby nie spróbowanie miodu pitnego, piernika, ciastek cynamonowych i tradycyjnego pieczywa.

Bratysława

Czas trwania: 18.11-22.12
Miejsce: Rynek Starego Miasta

Z jarmarku świątecznego w Bratysławie warto przywieźć wyroby z liści kukurydzy (w tym szopki świąteczne), figurki z wosku, postacie aniołków lub haftowane serwety. Będąc tam koniecznie trzeba spróbować regionalnych potraw: placków ziemniaczanych w wersji wegetariańskiej z kapustą lub w wersji mięsnej z wątróbką gęsią, pierników, ponczu, grzańca, ciasta skwarkowego i kapuśniaku. Choć jest to kuchnia dość kaloryczna i tłusta, jednak warto jej skosztować, bo ma niepowtarzalny, wyrazisty smak.

Wilno

Czas trwania: 26.11- 29.12
Miejsce: Plac Katedralny

Na rozległym Placu Katedralnym w stolicy Litwy, Wilnie, znajdziemy ponad 50 stoisk wystawców z rożnych zakątków kraju. Można na nich kupić aromatyczne lokalne przysmaki, takie jak korzenne pierniki, miody i słodkie kasztany, a także rękodzieło artystyczne. Wszystko to u stóp ogromnej choinki, którą Litwini nazywają swoją choinką narodową. Zapalenie na niej lampek w połowie grudnia oznacza dla całego kraju wejście w magiczny, świąteczny okres.

Sztokholm

Czas trwania: 19.11-23.12
Miejsce: między Zamkiem Królewskim a Muzeum Nobla

Jarmark w Sztokholmie nazywany jest Stortorgets julmarkad. Można na nim kupić tradycyjne szwedzkie kartki świąteczne, upominki i pyszne smakołyki, takie jak wino grzane glögg, prażone migdały, bułeczki cynamonowe, mięso z łosia czy renifera i wędliny. Nieodłączną tradycją w Szwecji podczas jarmarku są wspólne tańce i śpiewy wokół znajdującej się na rynku choinki, a także warsztaty dla dzieci organizowane przez wystawiających się kupców, rzemieślników i artystów. Dzieci samodzielnie pod okiem profesjonalistów mogą stworzyć przepiękne ozdoby i narzędzia.

Gdańsk

Czas trwania: 3.12-23.12
Miejsce: Targ Węglowy

Głównymi atrakcjami gdańskiego jarmarku jest lodowisko, karuzela wenecka, widokowe 50-metrowe koło AmberSky oraz Anielski Młyn składający się z czterech poziomów przyozdobionych figurami przedstawiającymi postacie aniołów, pastuszków i świętych. Zakochani powinni koniecznie wybrać się do Przystani pod Jemiołą, gdzie pod jemiołą będą mogli złożyć na swoich ustach pocałunek. Świetną pamiątką z odwiedzenia gdańskiego jarmarku bożonarodzeniowego będzie kolekcjonerski kubek do grzanego wina, który każdego roku ma inny kolor.

Kraków

Czas trwania: 25.11 – 26.12
Miejsce: Rynek Krakowski

Plac u stóp Sukiennic w czasie Bożego Narodzenia zamienia się w magiczne miejsce. Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu na świąteczny prezent koniecznie musisz udać się na jarmark w Krakowie. Na straganach kupisz wielkie bombki, wspaniałe aniołki, biżuterię i wiele innych ręcznie zdobionych przedmiotów do dekoracji lub użytku codziennego. Na krakowski rynek warto w tym czasie również wybrać się dla wyśmienitej, staropolskiej kuchni: wędzonego oscypka, żurku, grochówki, pieczonej kiełbasy, pitnych miodów, dojrzewających pierników.

Wrocław

Czas trwania: 18.11-22.12
Miejsce: Rynek Wrocławski

Raz w roku na ponad miesiąc rynek we Wrocławiu zamienia się w bajkową krainę pełną niesamowitych zakamarków, w których na każdego czekają wyjątkowe przygody. Oprócz wielkiego wiatraka można zobaczyć Bajkowy Las utworzony z setek choinek oraz – jak przystało na Wrocław – krasnale wielkich rozmiarów. Wśród wystawców spotkamy tam kupców z całego świata, którzy przywieźli swoje regionalne przysmaki. Na wrocławskim rynku można kupić o tej porze roku tureckie słodycze, salami z Węgier, włoskie makarony, a także lokalny waniliowy grzaniec z czarnym pieprzem.